Ciekawa Japonia.

Japonia to niezwykle ciekawy kraj. Jako jeden z nielicznych ma najstarszą monarchię na świecie i reprezentującego ich w ciąż cesarza. Jednakże Japonia jest krajem demokratycznym z własnym parlamentem. Ten kraj jest niezwykle rozwinięty technologicznie a gospodarka Japonii jako druga na świecie stanowi tego potwierdzenie. Japonia nieustannie inwestuje w innowacyjność oraz technologię. Japonia miała ogromny wpływ na rozwój technologiczny na całym świecie. To właśnie w Japonii powstało wiele wynalazków, które do dziś wykorzystywane są na całym świecie. Japonia posiada również bardzo ciekawa sztukę. W kraju wschodzącego słońca, bo tak można inaczej nazywać Japonię, powstało wiele nowych trendów sztuki, które zdobyły popularność na całym świecie. Jedną z bardzo popularnych sztuk jest układanie papieru, zwane origami. Jest to bardzo stara sztuka, której opanowanie pozwala na tworzenie fantastycznych figur z papieru. Cała sztuka w składaniu papieru polega na tym iż kartki nie wolno ciąć, sklejać ani ozdabiać. Pomimo tego iż sztuka ta przybyła z Chin, rozwinęła się z Japonii i uważana jest za sztukę japońską. Inna ciekawą sztuką Japonii jest Suiseki, jest to sztuka układania i zdobienia kamieniami. Stosuje się ją przeważnie w celu ozdabiania ogrodu.

Jedną z najbardziej rozwiniętych sztuk Japonii jest bonsai. Sztuka ta polega na hodowaniu zminiaturyzowanych drzewek w specjalnych płaskich doniczkach. Specjalnie przycinanie drzewek i ich hodowanie, pozwala na wyhodowanie miniaturek tradycyjnych drzew. Sztuka ta jest szeroko propagowana i ceniona na całym świecie. Japonia to również dzieła plastyczne do których możemy zaliczyć rysunki zwane manga a dalej serię rysunków które tworzą obecnie popularne komiksy zwane manga. Manga stała się także inspiracją dla nowej nowoczesnej sztuki zwanej anime. Anime to nic innego jak filmy animowane, nacechowane charakterystycznymi elementami Japońskimi. Te filmy w Japonii jak i na całym świecie zdobyły ogromną popularność. Dzisiaj wielu twórców wzoruje się na Japonii.

Film historyczny


Film historyczny przedstawia minione wydarzenia, to co działo się faktycznie, ukazuje prawdziwą historię i prawdziwych ludzi. Jest chętnie oglądanym filmem, gdyż ludzie nadal interesują się przeszłością, faktami i dokumentami, które świadczą o ich dziejach. To jeden z najstarszych gatunków filmowych, sięgający początków kina.
Uznanym twórcą filmów historycznych był David Wark Griffith. To autor takich filmów jak: „Narodziny narodu”-1915r. i „Nietolerancja”-1916r. Jedną z odmian filmu historycznego jest reinscenizacja zdarzeń, w której wyróżniał się Georges Melies. Wyreżyserował on w 1899r. „Sprawę Dreyfusa”. Na film składa się kilkanaście scen, które przedstawiają kolejne elementy przebiegającej sprawy sądzonego francuskiego kapitana. Podobnie zobrazowali historię Ernst Lubitsch w filmie „Madame Dubarry”-1919r. i Abel Gance w filmie „Napoleon”-1926r. Inną odmianą tego typu filmu jest paradokumentalna rekonstrukcja autentycznych wydarzeń z przeszłości. Fabuła wzbogacona jest o elementy poetyki dokumentu.

Barok w Holandii

Holandia w XVII wieku, w czasie gdy wiele państw europejskich odnosiła skutki wojny trzydziestoletniej, stała się państwem bogatym. Jako że północne prowincje uniezależniły się od katolickiej Hiszpanii, w malarstwie niderlandzkim zanikała tematyka religijna.
Rembrandt, jeden z największych malarzy Holandii, mimo że malował tematy biblijne, ukazywał je w nowy sposób, w innym świetle. Nie były to obrazy pełne uwielbienia ukazujące Marię, za to często odbiegały od standardowego rozumienia tekstów biblijnych. Do ulubionych tematów ówczesnego okresu w Holandii należały sceny z życia codziennego. Na obrazy mogła już sobie pozwolić nie tylko szlachta, ale także kupcy – bogate mieszczaństwo. Z powodu dużego zapotrzebowania zaczęto zakładać warsztaty artystyczne. W Holandii pojawiły się pierwsze objawy kultury masowej. W warsztatach tworzono wszystko, co mogło przynieść pieniądze, na co był popyt. Popularne było także malarstwo portretowe, zaspakajało to pychę kupców, rajców, uczonych oraz członków cechów.

Kultura Japonii

Japonia to bardzo stare państwo azjatyckie. Położone jest na wyspach pacyficznych. Pod względem ludności zajmuje dziesiąte miejsce na świecie. Jest jednym z najlepiej rozwijających się państw i ma jedną z najlepszych gospodarek na świecie. Japonia to przede wszystkim państwo tradycji. Świadczyć może o tym to iż istnieje tam najdłuższa dynastia świata na której czele stoi cesarz.

Japonia przez wiele lat była pod wpływem Chin i stąd też bierze się po części Japońska kultura. Japonia jest krajem gdzie narodziło się wiele trendów sztuki, które dzisiaj są popularne na całym  świecie. Jedną z takich sztuk jest origami czy bonsai. Origami znane na całym świecie niemal każdemu dziecku to składanie papieru w przeróżne kompozycje, zwierzęta czy przedmioty. Origami posiada różne stopnie trudności i ogromne możliwości.

Bardzo często wykorzystywane jest do zajęć z dziećmi. Istnieje również wiele klubów i zawodowych układaczy origami. Bonsai natomiast to stara sztuka hodowania miniaturowych drzewek w doniczkach. Jest to bardzo znana i ceniona sztuka, a dobrze wyhodowane bonsai bardzo często są sprzedawane za ogromne pieniądze. Bonsai stało się niezwykle popularne. Powstało wiele szkół i klubów gdzie można się nauczyć tej wspaniałej sztuki hodowania drzewek. Japonia w swojej kulturze posiada inne tradycje jak choćby nawet picie herbaty, które w Japonii jest ceremonią. Co ciekawe ceremonialne picie herbaty miało wpływ na powstanie nowych dziedzin sztuki jak układanie kwiatów czy też pielęgnowanie ogrodów. Japonia to także kraj, w którym bardzo ważny wpływ na sztukę ma malarstwo oraz sztuki plastyczne. Jedną z najbardziej popularnych na całym świecie sztuką jest anime. W Japonii powstała w latach trzydziestych, a w latach osiemdziesiątych stała się niezwykle popularna. Anime to nic innego jak filmy animowane. Japońskie filmy animowane mają swoją specyfikę postaci i odróżniają się od innych światowych produkcji. Anime stało się niezwykle popularne na całym świecie. Obecnie na anime wzoruje się wielu twórców tworzących animacje. Powstało wiele produkcji anime, które dzisiaj noszą znamię kultowych. Jak widać sztuka japońska szeroko szerzy się na cały świat i jest niezwykle ceniona za swoja oryginalność.

Nurty w sztuce


W XIX wieku malarzy inspirowały idealne odzwierciedlenie natury i krajobrazu jak na obrazach angielskiego artysty romantyzmu John’a Constable’a. Przyczyniło się to do głębszych i wnikliwszych obserwacji natury, dzięki czemu powstały kolejne nurty w sztuce: naturalizm i realizm.
Malarze próbowali w swych pracach uniknąć romanantycznego sentymentalizmu oraz klasycystyczno-akademickiego podejścia do tworzenia obrazów. Jednym z artystów naturalistycznych był Camilie Corot. Stworzył nowy rodzaj pejzażu – pejzaż intymny, gdzie przedstawiał krajobraz, ukazujący jego miłość i uwielbienie do natury. Wraz z innymi, malował pejzaże pod gołym niebem, by móc uchwycić wszelkie zjawiska zachodzące w przyrodzie oraz zależność ich wyglądu od pory dnia i padającego światła. W ten sposób narodziło się malarstwo plenerowe. Główną rolę w pracach malarzy odgrywały światło i to, jaki nastrój ono wywołuje. Udało się im uzyskać subtelne formy wyrazu jak powietrze, które staje się delikatnym woalem czy światło wypełniające całą przestrzeń obrazu. Rezygnowali ze schematycznego i starannego stylu obowiązującego na akademiach. Nurty w sztuce określają cel i sposób życia pokolenia

Rembrandt

W każdej epoce trafiają się wybitne jednostki, genialne umysły, które swym talentem zachwycają świat. W XVII wieku, w Holandii takim człowiekiem był Rembrandt – malarz, który stworzył dzieła zawierające treści aktualne przez stulecia, a nawet we współczesnych czasach.
Malarze i pisarze z całego świata podziwiają Rembrandta za jego interpretację Biblii, za spostrzegawczość i wnikliwą obserwację świata. Ciągle odczytują na nowo jego dzieła stające się inspiracją dla ich sztuki. Urodził się w 1606 roku w szanowanej, mieszczańskiej rodzinie. Rodzice Rembrandta nie wyrażali sprzeciwu, kiedy oznajmił im, że rzuci studia filozoficzne na rzecz malarstwa, które od zawsze go pociągało. Początek jego twórczości nie był zbyt udany, większość jego obrazów to autoportrety, co najprawdopodobniej świadczy o jego próżności i o wysokim poczuciu własnej wartości, ale także o autoironii.
Rembrandt tworzył liczne obrazy historyczne, lecz miał do nich podejście nowe i świeże, zupełnie inne niż jego poprzednicy.

Anime w życiu codziennym


Gdy jakiś produkt stanie się popularny i zacznie odnosić sukcesy na arenie między narodowej, powstaje wiele substytutów, które upodobniają się z tym produktem. Jednym z takich produktów mogą być anime i ich produkty, a więc japońskie animacje. Filmy animowane, które zdobyły ogromną popularność szybko wkraczają w wiele dziedzin życia.

Przykładem mogą być popularne bajki dla dzieci, Dragon Ball czy Pokemon. Te szalenie popularne dzisiaj animacje zaczęły swoja karierę jako zwykły serial telewizyjny, codzienna ramówka dla młodego widza. Dzisiaj stały się niemal ikoną młodzieńczego wieku. Gdy zorientowano się, jak bardzo popularne są te animacje, zaczęto produkować pochodne produkty, które miały wzorować się na anime i dawać dodatkowy dochód.

Bardzo popularne stał się wszelkiego rodzaju gadżety powiązane z tymi bajkami. Wszelkiego rodzaju produkcja zabawek, figurek czy mechanicznych zabawek szybko zdobywała klientów. Bohaterowie tych popularnych anime można było spotkać na ciuchach, butach, plecakach czy nawet przyborach szkolnych. Anime to było również dostępne w postaci wielu gier i kart do gry, co miało podobny charakter do samej animacji, czyli toczenia walk ze złem. Producenci gier też nie byli próżni w swoich działaniach, powstało wiele gier komputerowych oraz gier przeznaczonych do konsol.

Młodociany świat opanowały Pokemony oraz bohaterowie z Dragon Ball. Ten przykład sukcesu anime jest jednym z niewielu. Te popularne dziś filmy animowane są przeznaczone dla każdego wieku czy to dziecka, młodzieży czy to dla osób starszych. Dziś niemal każdy w anime może znaleźć coś dla siebie i cieszyć oko tą wspaniała japońską sztuką. Dla wielu stała się ona życiem i wielkim hobby. Anime bardzo szeroko rozwija się w internecie, powstają coraz to nowsze produkcje pełnometrażowe, które zarażają nowych fanów tej sztuki. Anime pozwalają oderwać się od codziennego życia i cieszyć się bajkowym, ale poważnym światem. Bo anime to również bajkowy świat dorosłych, przeznaczonych dla tych dużych dzieci.

Dadaizm

Podczas I wojny świtowej pojawił się nowy kierunek w sztuce – dadaizm, który był odpowiedzią artystów na destrukcję ówczesnego świata.
Wszystko zaczęło się w 1916 roku, kiedy grupa międzynarodowych artystów zbuntowała się przeciwko tradycyjnym wartościom kultury i sztuki, które straciły na wartości poprzez trwającą właśnie wojnę. Próbowali szokować i irytować publiczność poprzez bulwersujące koncerty, wiersze dźwiękonaśladowcze, absurdalne teksty oraz ubiór inspirowany przedmiotami codziennego użytku. Dadaiści poprzez swoje wystąpienia stali się prekursorami happeningów. Protestowali przeciwko głupocie, nawoływali do zmiany myślenia. Nie tworzyli typowej sztuki, była to sztuka absurdu, przedstawiająca niedorzeczne wartości. W końcu ten kierunek zyskał na popularności, w szczególności dzięki zasługom szwajcarskiej grupy artystycznej, i rozprzestrzenił się w całej Europie. Tradycyjnym wartościom przeciwstawiano irracjonalizm, absurd i przypadek.

Popularność mangi i anime.

Japonia to bardzo ciekawy i inspirujący świat. Sztuka Japonii jest jedną z najbardziej cenionych sztuk na świecie. Odznacza się bardzo duża dokładnością i dbałością o szczegóły. Wielu twórców sztuki na świecie inspiruje się twórcami z Japonii.

Japonia to jedyny kraj gdzie kultywowana jest tak mocno animacja i rysunek. Niemalże każdy z nas widział japońskie animacje w telewizji. Animacje te podbiły niemal cały świat i stały się inspiracją dla wielu osób.  Choć animacja w Japonii pojawiła się już w trzydziestym wieku podbiła świat dopiero na przełomie osiemdziesiątego i dziewięćdziesiątego roku. Te charakterystyczne postacie stały się symbolem Japonii.

Na świecie zdobyły ogromną rzeszę fanów. Filmy anime trafiły do wielu odbiorców dlatego stały się tak popularne. Z racji tego iż filmy anime odzwierciedlają wiele kategorii i dziedzin życia znalazły wiele odbiorców. W anime możemy znaleźć niemalże coś interesującego dla każdego. Powstają filmy anime w kategorii dla dzieci, anime dla dorosłych jak horror czy nawet anime erotyczne. Nie brakuje gatunku sensacyjnego, anime fantastycznego czy też w postaci baśni. Anime to także filmy na kierunkowanego do konkretnego odbiorcy. Animie było inspirowane w dużej mierze do popularnych japońskich komiksów zwanych manga. Dlatego dzisiaj można zauważyć bardzo duże podobieństwo do tych dwóch sztuk japońskich. Podobnie jak filmy anime tak i komiksy manga miały swoje kategorie i to bardzo zbliżone do filmów anime. Manga stała się tak samo jak filmy anime popularna niemalże na całym świcie. Wielu twórców współczesnych japońskimi komiksami inspiruje się nimi aż do dzisiaj. Wiele współczesnych komiksów ma zabarwienie mangi i jest dzisiaj  z tego powodu bardzo popularna. Manga oraz anime w życiu Japończyków odegrała bardzo wiele i   wpłynęła w znaczący sposób na finanse państwa. Dzisiaj produkcje Japonii podbijają świat, stają się popularne nie tylko na ekranach kin czy telewizji, ale także w internecie. Anime dociera niemal do każdej dziedziny życia, popularne są ciuchu z bohaterami kreskówek, dodatki do komórki czy przeróżne akcesoria życia codziennego. Anime to już oddzielna pop kultura szerzona przez wielu na szeroką skalę.

Powiązania anime z mangą.


Anime rozwijało się już od lat trzydziestych. Druga wojna światowa zahamowała ten rozwój jak wiele dziedzin życia. Zanim nastąpiła pełna reaktywacja animowanych filmów wcześniej pojawiła się inna sztuka zwana mangą. Manga dzisiaj znana jest jako japoński komiks.

Popularna niemal na całym świecie. To właśnie popularność mangi ponownie skłoniło artystów do reaktywacji na szeroką skalę filmów animowanych, znanych dziś pod popularną nazwą anime. Anime wzorowało się na rysowanych postaciach i często czerpała historię z popularnych komiksów. Tworzone postacie to smukłe twarze o dużych oczach oraz ciemnych włosach. Te charakterystyczne postacie stały się symbolem anime. Manga to przeważnie czarno – białe komiksy czytane od prawej do lewej strony tak jak pismo japońskie. Manga jest produkowana na różne sposoby może być serią komiksów bądź też jednym długim komiksem.

Popularne są również malutkie komiksy drukowane w codziennych gazetach składające się zaledwie z kilku okienek. Gdy komiks taki staje się bardzo popularny, jest wydawany w jednej książce. Manga obecnie wydawana jest w wielu krajach w oryginale tzn jej strony czyta się od prawej do lewej strony. Wcześniej manga była przerabiana tak aby była czytana od lewej do prawej jednak wielu twórcom się to nie podobało. Manga stała się bardo popularna, do tego stopnia iż wiele wydawnictw komiksów zaczęło swoje komiksy wydawać w podobnym tonie. Również wielu słynnych pisarzy komiksów wzorowało się na japońskich komiksach. Manga przede wszystkim stała się inspiracją do produkowania filmów animowanych, popularnie zwanych anime. Ta japońska sztuka poniekąd wzoruje się na japońskich komiksach. Postacie w nich są bardzo podobne a historie często wzorowane są na historiach opisanych w komiksach manga.

Te dwie sztuki są niemal ze sobą połączone i wypełniają się na wzajem, czego przykładem mogą być komiksy manga wzorowane na filmach anime. Bardzo popularne stały się drukowane kadry filmów anime i produkowane w formie komiksów.