Kultura Japonii

Japonia to bardzo stare państwo azjatyckie. Położone jest na wyspach pacyficznych. Pod względem ludności zajmuje dziesiąte miejsce na świecie. Jest jednym z najlepiej rozwijających się państw i ma jedną z najlepszych gospodarek na świecie. Japonia to przede wszystkim państwo tradycji. Świadczyć może o tym to iż istnieje tam najdłuższa dynastia świata na której czele stoi cesarz.

Japonia przez wiele lat była pod wpływem Chin i stąd też bierze się po części Japońska kultura. Japonia jest krajem gdzie narodziło się wiele trendów sztuki, które dzisiaj są popularne na całym  świecie. Jedną z takich sztuk jest origami czy bonsai. Origami znane na całym świecie niemal każdemu dziecku to składanie papieru w przeróżne kompozycje, zwierzęta czy przedmioty. Origami posiada różne stopnie trudności i ogromne możliwości.

Bardzo często wykorzystywane jest do zajęć z dziećmi. Istnieje również wiele klubów i zawodowych układaczy origami. Bonsai natomiast to stara sztuka hodowania miniaturowych drzewek w doniczkach. Jest to bardzo znana i ceniona sztuka, a dobrze wyhodowane bonsai bardzo często są sprzedawane za ogromne pieniądze. Bonsai stało się niezwykle popularne. Powstało wiele szkół i klubów gdzie można się nauczyć tej wspaniałej sztuki hodowania drzewek. Japonia w swojej kulturze posiada inne tradycje jak choćby nawet picie herbaty, które w Japonii jest ceremonią. Co ciekawe ceremonialne picie herbaty miało wpływ na powstanie nowych dziedzin sztuki jak układanie kwiatów czy też pielęgnowanie ogrodów. Japonia to także kraj, w którym bardzo ważny wpływ na sztukę ma malarstwo oraz sztuki plastyczne. Jedną z najbardziej popularnych na całym świecie sztuką jest anime. W Japonii powstała w latach trzydziestych, a w latach osiemdziesiątych stała się niezwykle popularna. Anime to nic innego jak filmy animowane. Japońskie filmy animowane mają swoją specyfikę postaci i odróżniają się od innych światowych produkcji. Anime stało się niezwykle popularne na całym świecie. Obecnie na anime wzoruje się wielu twórców tworzących animacje. Powstało wiele produkcji anime, które dzisiaj noszą znamię kultowych. Jak widać sztuka japońska szeroko szerzy się na cały świat i jest niezwykle ceniona za swoja oryginalność.