Fowizm


W XX wieku zaczęły powstawać nowe kierunki, coraz bardziej odchodząc od tradycyjnego malarstwa. Tak narodził się symbolizm, secesja i fowizm. Ostatni z wymienionych to malarstwo o bardzo żywej kolorystyce dzieł, często nie mającej nic wspólnego z rzeczywistością.
Swoich wizji nie przedstawiali za pomocą symbolicznych treści, dla nich najważniejsza stał się forma, szaleńcze i nieokiełzane pociągnięcia pędzlem. Ekspresję id dynamikę obrazu uzyskiwali wyłącznie za pomocą barw i formy, bez naśladowania rzeczywistości. Środki, które stosowali impresjoniści, fowiści używali w innym celu. Obraz zyskał psychograficzny charakter, szkice stały się spontanicznym i szybkim środkiem wyrazu. Najważniejsze dla fowistów była ekspresja i wyrażanie uczuć w sposób nieograniczony. Nie liczyła się dla nich rzeczywistość, lecz wyobraźnie, która podsuwała im wyraziste kolorystycznie obrazy. Malarzami tego nurtu fowizm byli: Matisse, Modigliani oraz Andre Derain.

Rodzaje anime

Rodzajów anime jest przynajmniej kilka, zarówno tych bardziej wymyślnych komiksów, dla dorosłych, czy też młodzieży i dzieci. Są to anime, które są bardzo charakterystyczne dla swojego gatunku. Możemy znaleźć pośród nich doskonałe japońskie horrory czy thrillery, czy też fascynujące fantasy. Pośród komiksów odnajdziemy również serie książeczek dla dorosłych o umocnieniu erotycznym.

Oprócz komiksów do wyboru dla fanów anime są również różnego typu filmy, bardzo często powstałe na podstawie rysunku. Rodzaje anime: Anime dla dzieci, artystyczne, tudzież przeznaczone dla czytelników płci żeńskiej i męskiej, jak również anime z wplecionymi elementami z świata zwierząt, czyli głowni bohaterowie – ludzie posiadają cechy zwierzęce. Możemy również znaleźć komiksy, gdzie bohaterami są jedynie piękni czy przystojni bohaterowie płci żeńskiej lub męskiej. Tak samo zwierzęta, które w połączeniu z roślinami, tworzą niespotykany i odrębny gatunek zwierząt – roślin. Mówi się, ze anime wywodzi się z mangi, kultury, jak również wybrani twórców japońskich.