Woody Allen

Woody Allen to bardzo znany a zarazem kontrowersyjny reżyser amerykański. Oprócz reżyserii zajmuje się także z dużymi sukcesami, taki działaniami artystycznymi jak: wykonywaniem scenografii, a poza tym jest także aktorem, muzykiem oraz producentem oraz kompozytorem.

Warto dodać, że zakres jego działań jest naprawdę bardzo znaczny. Woody Allen otrzymał bardzo wiele nagród,  a w jego filmach zagrały najbardziej znane oraz cenione gwiazdy światowego kina. Obecnie uznawany jest za jednego z najbardziej znanych oraz cenionych twórców kina,  w tym zajmuje znaczącą pozycje na rynku amerykańskim. Wśród odbiorców jego twórczości nazywany jest twórcą intelektualnych komedii. Poza tym sporym zainteresowaniem cieszy się także ze względu na swoje żydowskie pochodzenie. Otrzymał około 136 nagród za wybitne osiągnięcia. W tym nagrodę tak zwaną: Palmę Palm podczas festiwalu w Cannes w 2002 roku.

Do bardziej znanych filmów, które nakręcił należą: Bierz forsę i w nogi, Śpioch, Annie Hall, Wnętrza, Manhattan, a także Zelig oraz Purpurowa różna z Kairu, a także Hannah i jej siostry oraz Złote czasy radia. Poza tym bardzo cenione są także takie produkcje jak: Alicja, Mężowie i żony oraz Tajemnica morderstwa na Manhattanie. Woody Allen nakręcił bardzo wiele ciekawych oraz interesujących filmów które warto obejrzeć, także ze względu na ich wkład w rozwój światowej kinematografii. Filmy takie jak: Sen Kasandry Wszystko gra, a także Życie i cała reszta oraz Poznasz przystojnego bruneta a także produkcja: O północy w Paryżu – ciesz się sporym uznaniem oraz zainteresowaniem wśród miłośników kina na całym świecie. Warto dodać, że Woody Allen jest także scenarzystom bardzo wielu scenariuszy a także z powodzeniem gra w bardzo wielu filmach. Bardzo modne stało się, aby grał w swoich filmach, zarówno w rolach głównych jak i w rolach epizodycznych. Jako aktor zaprezentował swoje umiejętności w takich produkcjach filmowych jak: Mężowie i żony, Drobne cwaniaczki a także Dar z nieba oraz Jej wysokość Afrodyta a także w filmie Złote czasy radia.