Van Gogh

Stworzył wiele portretów (ok. 50) mieszkańców jego ojczyzny, a przede wszystkim chłopom i tkaczom. Po licznych obserwacjach i studiach udało mu się namalować obraz „Jedzący ziemniaki”. Artysta poprzez tą pracę wyraził swoje zrezygnowanie, a także zaangażowanie w życie społeczne. Kolory oraz postacie przedstawione działają przygnębiająco na odbiorcę.
Po pobycie w Paryżu i poznaniu wielkich osobistości van Gogh nauczył się korzystać z czystych i jaśniejszych barw, intensywnych kontrastów, co miało ogromny wpływ na jego późniejszą twórczość.

Zaczął malować szerokimi, swobodnymi pociągnięciami pędzla, kolory nanosił szybko, często elastycznymi ruchami – wszystkie te cechy stały się charakterystyczne i rozpoznawalne dla tego artysty. Zaniechał stosowania perspektywy powietrznej i zbieżnej, o czym świadczy jego obraz „Nocna kawiarnia”. Na tym obrazie kolory są intensywne zarówno na pierwszym jak i na drugim planie w oddali.
Van Gogh miał gwałtowny charakter. Potrafił w akcie desperacji, po sprzeczce obciąć sobie ucho. Na przemian popadał w depresją, to znów wpadał w stany pobudzenia. W tym okresie powstał jego najsłynniejszy obraz „Słoneczniki”.