Stara japońska kultura.


Japonia to specyficzny kraj o ciekawej kulturze. Zadziwić może iż w kraju, który jest jednym z najludniejszych krajów świata, posiada ponad sto dwadzieścia milionów osób, jest najmniejsza na świecie przestępczość. Japończycy bardzo szanują prawo i starają się go przestrzegać.

Tradycja w Japonii ma ogromne znaczenie i jest kultywowana od dawien dawna. Japonia szanuje także niezwykle swoją sztukę i kulturę. W Japonii bardzo kultywowana jest sztuka picia herbaty, która miała ogromne znacznie i wpływ na wiele dziedzin sztuki japońskiej. Ceremonialne picie herbaty jest niezwykle ważne i daje wrażenie estetyczne a nawet filozoficzne. Picie herbaty miało ogromny wpływ na rozwój takiej sztuki jak ikebana czy karesansui. Pierwsza z tych sztuk dotyczy układania kwiatów druga zaś zdobienia ogrodów kamieniami. W Japonii ogromna rolę odgrywa prostota oraz skromność w zdobieniu domu. Innymi bardzo znanymi sztukami japońskimi są sztuki origami, czyli sztuka układania papieru oraz sztuka bonsai.

Origami jest bardzo rozwiniętą sztuką Japonii, która przyszła z Chin i została rozwinięta w Japonii. Stała się bardzo popularna na całym świecie, dzisiaj origami układana jest w wielu krajach, organizowane są specjalne kursy czy szkoły. Jest też bardzo ciekawą sztuką dla dzieci. Sztuka bonsai polega na hodowaniu drzewek w płaskich doniczkach. Płaska doniczka doprowadza do miniaturyzacji prawdziwych drzewek. Odpowiednia opieka oraz przycinanie sprawie, powoduje iż takie drzewka dobrze wyhodowane mogą stać się naprawdę cennymi okazami. Sztuka hodowania drzewek bonsai, nie jest łatwą sztuką i wymaga dużo japońskiej cierpliwości do jej przyswojenia. Japonia to także sztuki plastyczne. Bardzo popularne stały się japońskie rysunki zwane manga. Manga dzisiaj na całym świecie kojarzona jest z komiksami. Charakterystyczne obrazy manga były również inspiracją dla niezwykle ważnej japońskiej sztuki jaką jest anime. Anime to japońskie filmy animowane z postaciami o dużych oczach i ciemnych oczach wyrażające w sposób bezpośredni swoje emocje. Anime jest rozpoznawalne na całym świecie i jest to jedna z najmłodszych japońskich sztuk.