Rokoko – malarstwo rokokowe

o baroku nastał czas oświecenie. Znów wyrywano się powoli z obrębu religii, znów zaczęto wierzyć w siłę i wartość człowieka. Zwrócono się ku doczesności, ku dobrom materialnym, ku rozumowi i realizmowi.
W rokoku zmieniono repertuar malowanych obrazów.

rokoko w sztuce

Malarze nie wzorowali się już na stylu Poussina, lecz kierowali się w kierunku zmysłowości Rubensa. Pierwsze przejawy przejścia do nowego gatunku malarstwa można odnaleźć w pracach Watteau, jednego z najwybitniejszych malarzy rokoka. Stworzył on styl, nazywany fetes galantes (wytworna zabawa). Przedstawiał on na swych obrazach przyjemności i rozrywki wytwornego towarzystwa.

Rokoko – malarstwo rokokowe

Utrwalał huczne i wymyślne zabawy swoich zleceniodawców. Jego styl malowania był zbliżony do prac Lorraina, poprzez zamglony sposób oddalania scen czy też wysmakowaną i delikatną kolorystykę. Znanym malarzem tamtego okresu jest również Jean-Honore Fragonard, który uważany jest za jednego z najlepszych ilustratorów obyczajów epoki. Tworzył obrazy lekkie i przyjemne dla oka, a zarazem przedstawiające piękno i miłość.
6Uwielbiał malować sceny erotyczne o dynamicznej kompozycji, to właśnie sztuka rokoko.
Jednak największy rozkwit rokoka przypada na czasy po objęciu władzy przez Ludwika XV w 1722 roku. Wtedy też oprócz Frangonarda znanym przedstawicielem malarstwa był Francois Baucher. Jego wszechstronna twórczość obejmowała nie tylko malarstwo sztalugowe, ale również dekorowanie wnętrz czy malowanie ceramiki. Ulubionymi tematami jego prac, podanymi w różnych odmianach były kobieta i miłość.

rokoko historia – rokoko w malarstwie

Styl preferowany we Francji stał się popularny także na innych dworach europejskich, gdzie malarze przejęli styl malarstwa rokokowego od najwybitniejszych jego przedstawicieli. Mimo że moraliści krytykowali malarzy rokoka za frywolność i gloryfikowanie rozpusty arystokracji, to jednak dzieła artystów tamtego okresu można potraktować jako wyzwolenie od narzuconych norm przez Kościół.

rokoko sztuka – malarze rokoko

Inny styl prezentował Chardin, który był bardziej zainspirowany pracami malarstwa holenderskiego z czasów baroku. Jego obrazy były wyciszone, pozbawione spektakularnych scen. Skupiał się głównie na spokojnym życiu mieszczan, a także na pięknie codziennych przedmiotów.