Początki anime we Francji.

Mało kto wie iż początki animacji można doszukiwać się we Francji. To tam Japończycy zainteresowali się sztuką animacji i zaczęli eksperymentować z filmami animacji. Dzieckiem tych eksperymentów były filmy animowane, zwane popularnie w Japonii anime, a nazwa ta osiągnęła popularność na całym świecie. Pierwszy film anime w Japonii powstał już w latach trzydziestych i był wielkim sukcesem. Druga wojna światowa zatrzymała rozwój tej sztuki filmu, do czasu gdy władze Japonii postanowiły wykorzystać anime do działań propagandowych.

W latach powojennych anime została praktycznie zapomniana na rzecz filmów animowanych produkowanych w Stanach Zjednoczonych, w kręgu zainteresowań pojawiły się komiksy zwane manga. To właśnie komiksy po raz drugi stały się inspiracją do tworzenia filmów animowanych i tworzenia tej ciekawej sztuki anime. W Japonii zaczęła tworzyć się nowa sztuka. Sztuka anime była kierowana była przede wszystkim do nastolatków i osób starszych pomimo tego iż anime to tak naprawdę coś na rodzaj bajki. Osadzone jednak bardzo często w dorosłym świecie, ale świecie bardzo fantastycznym, magicznym, całkowicie zmyślonym.

Mimo tego anime bardzo przypadła do gustów dorosłych osób i bardzo szybko nastąpił wzrost jej popularności. Anime stała się nowym nurtem w Japonii i na całym świecie. Przynosiła ogromne dochody, a jej ekspansja szerzyła się niemal na cały świat. Bohaterowie którzy byli przedstawiani w anime często wykazywali zwykłe cechy z którymi identyfikował się niemal każdy dlatego też stała się przez wszystkich bardzo popularna. Te Japońskie animacje do dziś są bardzo popularne i zbierają rzeszę wielu fanów. Stały się symbolem i wielką sztuką do tego stopnia iż anime poruszana jest na studiach. Obecnie Japonia jest powiązana na stałe z anime i stała się jej integralną częścią. Również i w Polsce anime zdobyła bardzo wielką popularność, filmy anime możemy bardzo często oglądać w telewizji, ale najbardziej rozpowszechnione są w internecie gdzie są ogólnie dostępne.