Oskary

Nagroda Oskar przyznawana przez Amerykańską Akademię Filmową jest jedną z najbardziej cenionych oraz znaczących nagród w historii kina. Nagroda ta czyli Academy Awords jest wręczana corocznie przez liczne oraz bardzo szacowne jury. Otrzymanie nagrody Oskar jest niezwykłym wyróżnieniem dla wszystkich osób, które pracują w branży. Ta nagroda została ufundowana w 1927 roku. Nagroda ta jest przyznawana  do dziś, a ceremonia wręczenia nagród odbywa się wczesną wiosną.  Statuetka przypomina swoim wyglądem rycerze, który opiera się na dwuramiennym mieczu. Statuetka Oskar ma symbolizować takie grupy zawodowe jak: aktorów, scenarzystów a także reżyserów.  Typuje się kilka kategorii w ramach Oskary.

Nagrody otrzymują laureaci za: rolę pierwszoplanową, rolę drugoplanową, oraz na najlepszy scenariusz oryginalny a także za najlepszy scenariusz adaptowany. Poza tym otrzymuje się nagrody, za najlepszy scenariusz oraz najlepiej wykonaną dekorację wnętrz. Poza tym otrzymuje się nagrody za wykonanie dźwięku, oraz w tym za efekty specjalne. Ilość kategorii jest bardzo duża, także ze względu na ilość osób uczestniczących w tworzeniu filmów. Specjalną kategorią jest kategoria okolicznościowa, czyli nagród wręczanych na specjalne okazje. Takie nagrody honorowe cieszą się niezwykłą estymą oraz poważaniem wśród wszystkich laureatów.

Nagroda Oskary przyznawana jest co roku, a po gali wręczenia nagród wszyscy goście w tym laureaci zaproszeni są na uroczysty bankiet. Tak więc jest to także wydarzenie kulturalne oraz wydarzenie towarzyskie, ponieważ podczas ceremonii zjeżdżają się goście z całego świata. Powszechnie uważa się, iż otrzymanie Oskara jest punktem zwrotnym w karierze, zarówno aktorów jak i reżyserów. Przede wszystkim z faktu, iż Oskary to najbardziej ceniona nagroda w historii kinematografii światowej. W wyjątkowych sytuacjach nagroda Oscary przyznawana jest twórcom, spoza USA.  Twórcy gali co roku dokładają starań, aby można było uczestniczyć w wydarzeniu, o bardzo dużej randze a także cenionym na całym świecie. Wyboru laureatów są co roku zgodne ze standardami oraz regulaminem akademii.