Malarstwo freskowe

We współczesnych czasach obraz możemy namalować tak naprawdę wszystkim, co mamy pod ręką. Wystarczy nieco wyobraźni i kreatywności. Dlatego artyści sięgają po coraz śmielsze pomysły, które czynią ich wyjątkowym. Lecz kiedyś bardzo popularne było malarstwo freskowe i to właśnie ono zawładnęło umysłami artystów. Jest to nic innego, jak malowidło wykonane na dwuwarstwowym, mokrym tynku. Pierwsza warstwa była gruba i chropowata, zawierała wapno gaszone i piasek.

malarstwo freskowe

Druga z kolei była gładka, dlatego to na niej tworzyło się fresk. Zawierała wapno gaszone, pył marmurowy lub drobny piasek. Nałożoną warstwę tynku, która wyschnie, trzeba skuć, po czym nałożyć świeży. Kolejne etapy są jeszcze bardziej skomplikowane. Polegają na odciśnięciu gotowych kształtów, konturów wyciętych w kartonie. To dość pracochłonna praca, dzięki której powstawało prawdziwe arcydzieło ścienne. Następnie wystarczyło popracować farbami, a wszelkie poprawki wykonać było można na suchym tynku, który idealnie się do tego sprawował. Najsłynniejsze freski można podziwiać we Florencji i w Padwie, dzięki średniowiecznym artystom.

malowidło na mokrym tynku

Malarstwo jest uważane za jedno ze sztuk pięknych i plastycznych, które ma swój widoczny wpływ w bogactwie sztuki i jej poszerzaniu. Polega na używaniu jednej z malarskich technik. Wyróżnia się akrylowe, freskowe, olejne, temperowe, gwasze, witrażowe oraz te mniej popularne, szczególnie w Polsce. W starożytnej Grecji malowano farbami, w których spoiwem dla barwnika był wosk pszczeli i schnące oleje. Zwiększano to ich płynność i ułatwiało malowanie artyście.

Skupia się na przedstawianiu konkretnej tematyki lub różnorodnej wizji świata, jak i własnych emocji. Dla artysty obraz jest oknem, który przedstawia świat w różnych rzeczywistościach. Świat ten jest nieprawdziwy, ale często wygląda bardzo rzeczywiście i utożsamiany jest z prawdziwym życiem, które toczy się wokół nas każdego dnia. Stąd czerpiemy wiele inspiracji z malarstwa, jak i poszczególne dzieła wpływają na odczuwanie przez nas wielu różnych emocji oraz poznawaniu nowych. Malarstwo jest oknem na świat, które tak naprawdę towarzyszy nam każdego dnia.