Filmy o starych czasach

4Należy tu wymienić takie filmy jak: „Akcja pod arsenałem” Jana Łomnickiego, „JFK” Olivera Stone’a, „Bitwa o Algier” Gilla Pontecorvo.
Lata sześćdziesiąte wzbogaciły kino o kolejną odmianę filmu historycznego tak zwane superprodukcje historyczne, ogromne widowiska filmowe, które miały wybronić kino w walce z telewizją o widza. Wydarzenia historyczne i fakty w tych filmach są w większości tylko tłem dla przebiegu wydarzeń i akcji filmu.
Do tego typu produkcji należą: „Quo Vadis” Mervyna Le-Roya, „Kleopatra” Josepha L. Mankiewicza, „Spartakus” Stanleya Kubricka a także „Wojna i pokój” Siergieja Bondarczuka. Z polskich filmów historycznych wyróżniają się: „Potop” Jerzego Hoffmana, „Krzyżacy” Aleksandra Forda, „Faraon” Jerzego Kawalerowicza.
Ważne znaczenie w realizacji filmu historycznego spełniają kostiumolodzy, którzy w ubiorach i dekoracjach dążą do perfekcyjnego odtworzenia ich w danym czasie i zbliżenia tym samym do minionej epoki. Nie można również zapomnieć o roli konsultantów historycznych, którzy troszczą się o wierne i rzetelne przedstawienie obrazu.