Fansub w anime


Anime jest ogromnie popularne i posiada wielu fanów. Fani ci tworzą swoje społeczności. Istnieje wiele klubów fanowskich powiązanych z anime, szczególny rozkwit fanów anime można zauważyć w internecie. Obecnie w Polsce jest kilka prężnie działających serwisów o tematyce anime czy manga. Istnieje także wiele for internetowych, na których można podyskutować o pojawiających się produkcjach anime. Anime to produkcje japońskie, co niewątpliwie komplikuje sytuacje w oglądaniu oryginałów.

Też bardzo często zawodzą dystrybutorzy, którzy zbyt późno wydają znane tytuły anime lub też nie wydaja ich wcale. Dlatego też powstał znany trend który nazywa się fansub. Nazwa ta powstała w śród fanów anime. Fansub to nic innego jak tworzenie przez fanów anime prywatnych tłumaczeń. Powodem tego była ograniczona ilość tytułów w języku rodziny.

Powstawało wiele tłumaczeń, początkowo na kastetach video. Proceder ten nie był zbyt mile widziany gdyż było to jawne piractwo i było to szeroko potępiane oraz budziło wiele kontrowersji. Dzisiaj fansub szerzy się na szeroka skalę. Opiera się głownie na wymianie i darmowej publikacji w internecie. Pomimo wielu kontrowersji jeszcze żaden producent nie walczył o swoje prawa w sądzie. Fani anime bardzo przykładają się do tłumaczonych tekstów, a teksty te stały się bardzo popularne. Prócz standardowych dialogów, fani anime robią przypisy, co bardzo często pozwala zrozumieć innym widzom tematykę filmu. Powstało wiele grup, które dzisiaj zajmują się fansubem niemalże profesjonalnie. Dzięki temu coraz to większa ilość widzów może zostać zarażona tą ciekawą sztuka japońską jaką jest anime. Jest to jeden z przykładów jak bardzo anime stało się popularne na całym świecie i ile pracy wkładają to liczni fani aby móc oglądać coraz to nowsze produkcje. Dziś fansub opiera się na przegrywaniu filmów anime z płyt dvd i zamieszczaniu ich w internecie w kompresowanej wersji.

Należy podkreślić z cała stanowczością iż fansub zabrania sprzedawania filmów, filmy te tłumaczone są pod hasłem od fanów dla fanów anime i zasada ta nie może być zmieniana.