Rokoko – malarstwo rokokowe

o baroku nastał czas oświecenie. Znów wyrywano się powoli z obrębu religii, znów zaczęto wierzyć w siłę i wartość człowieka. Zwrócono się ku doczesności, ku dobrom materialnym, ku rozumowi i realizmowi.
W rokoku zmieniono repertuar malowanych obrazów.

rokoko w sztuce

Malarze nie wzorowali się już na stylu Poussina, lecz kierowali się w kierunku zmysłowości Rubensa. Pierwsze przejawy przejścia do nowego gatunku malarstwa można odnaleźć w pracach Watteau, jednego z najwybitniejszych malarzy rokoka. Stworzył on styl, nazywany fetes galantes (wytworna zabawa). Przedstawiał on na swych obrazach przyjemności i rozrywki wytwornego towarzystwa.

Rokoko – malarstwo rokokowe

Utrwalał huczne i wymyślne zabawy swoich zleceniodawców. Jego styl malowania był zbliżony do prac Lorraina, poprzez zamglony sposób oddalania scen czy też wysmakowaną i delikatną kolorystykę. Znanym malarzem tamtego okresu jest również Jean-Honore Fragonard, który uważany jest za jednego z najlepszych ilustratorów obyczajów epoki. Tworzył obrazy lekkie i przyjemne dla oka, a zarazem przedstawiające piękno i miłość.
6Uwielbiał malować sceny erotyczne o dynamicznej kompozycji, to właśnie sztuka rokoko.
Jednak największy rozkwit rokoka przypada na czasy po objęciu władzy przez Ludwika XV w 1722 roku. Wtedy też oprócz Frangonarda znanym przedstawicielem malarstwa był Francois Baucher. Jego wszechstronna twórczość obejmowała nie tylko malarstwo sztalugowe, ale również dekorowanie wnętrz czy malowanie ceramiki. Ulubionymi tematami jego prac, podanymi w różnych odmianach były kobieta i miłość.

rokoko historia – rokoko w malarstwie

Styl preferowany we Francji stał się popularny także na innych dworach europejskich, gdzie malarze przejęli styl malarstwa rokokowego od najwybitniejszych jego przedstawicieli. Mimo że moraliści krytykowali malarzy rokoka za frywolność i gloryfikowanie rozpusty arystokracji, to jednak dzieła artystów tamtego okresu można potraktować jako wyzwolenie od narzuconych norm przez Kościół.

rokoko sztuka – malarze rokoko

Inny styl prezentował Chardin, który był bardziej zainspirowany pracami malarstwa holenderskiego z czasów baroku. Jego obrazy były wyciszone, pozbawione spektakularnych scen. Skupiał się głównie na spokojnym życiu mieszczan, a także na pięknie codziennych przedmiotów.

Doris Humphrey

8Doris Humphrey przed nauką w szkole Denishawn już wcześniej tańczyła, głównie taniec klasyczny i ludowy. Odbyła tournee po dalekowschodnich krajach, dzięki czemu poznała miejscowe tańce i stwierdziła że nie ma potrzeby przenosić ich na nieznany grunt. Po założeniu w 1928r. własnej grupy tanecznej poszukiwała własnej drogi tanecznej. Swój taniec opierała na obserwacjach ruchu swojego ciała przed lustrem.
Charles Weidman, był nie tylko pierwszym amerykańskim tancerzem, ale i choreografem komedii tanecznej i groteski. Urozmaicił on taniec o czarny humor satyry tanecznej oraz o słowo mówione i elementy pantomimy.

doris humphrey – nowoczesny taniec

Martha Graham dosyć późno trafiła do szkoły Denishawn, bo dopiero w wieku 23 lat. Po opuszczeniu tej szkoły podjęła pracę w teatrach rewiowych z myślą o zarobieniu pieniędzy i założeniu własnego zespołu tanecznego. Prowadziła również badania nad ruchem ciała i przekazaniem za jego pomocą określonego stanu ducha. W późniejszym czasie założyła własną szkołę i w praktyce wykorzystywała swoje teorie.

Dla kogo komiksy anime?

Komiksy anime są dla każdego, w każdym wieku, ponieważ można pośród kolekcji komiksowych znaleźć książeczki przeznaczone zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Tematyka komiksów anime jest bardzo różnorodna. Mamy pośród dostępnych serii horrory, fantastykę, przygodowe, akcję, sensację itd. Gatunków filmów, jak i komiksów anime jest bardzo dużo. Japońskie bajki, bądź poważniejsze komiksy można znaleźć w sklepach z książkami i komiksami, zarówno online, jak i w stacjonarnych butikach.

komiksy anime

Na podstawie komików powstało także wiele popularnych seriali anime, które mogliśmy oglądać już wiele lat temu, w tym popularną czarodziejkę z księżyca. Kto nie oglądał grupy czarodziejek o różnobarwnych włosach, ubranych w skąpe np. marynarskie ubrania, jak również posiadające amulety i moce wykorzystywane z siłami zła. Jeszcze nie tak dawno temu był to hit w telewizji, oglądało ten serial wiele młodych osób. Dzisiaj komiksy anime, jak również filmy sprzedają się jak świeże bułeczki. Powstało wiele nowych produkcji na podstawie komiksów, które podbijają dziś rynek.