Holenderskie malarstwo

Dzięki wynalezieniu techniki olejnej mogli wykorzystywać delikatną i lekką modulację barw i światła. Przyczyniło się też to idealnego, plastycznego oddawania układu fałd tkanin. Połysk i refleksy świetlne szat uzyskiwali za pomocą nanoszenia małych, jasnych plamek na obraz.
Charakterystycznym malarzem na przełomie wieków XV i XVI był Bosch, który w przeciwieństwie do włoskiej sztuki, tworzył wizje ziemskie i piekielne, z baśniowymi stworami. Takie patrzenie na świat było związane z niepewnością i zwątpieniem ludzi z obszarów północnych.

Przyczyna tkwiła w zmianach ekonomicznych, wojnach i epidemiach oraz głodzie, który był powszechny na tym terenie. W obrazach Boscha piekło nie jest już tylko czymś niesamowitym, związanym wyłącznie z religią. Artysta przedstawia je plastycznie i realnie, dzięki czemu zyskuje wymiar ziemski i przystępny dla zwykłego śmiertelnika.
Różnica między malarstwem włoskim a niderlandzkim spowodowane jest położeniem i nieszczęściami, które spotkały tereny Północy. Malarze starali się nie odchodzić za bardzo od wizji średniowiecza, gdyż uważali, że wszystko, co spotkało ich złego jest karą zesłaną przez Boga.

Van Gogh

Stworzył wiele portretów (ok. 50) mieszkańców jego ojczyzny, a przede wszystkim chłopom i tkaczom. Po licznych obserwacjach i studiach udało mu się namalować obraz „Jedzący ziemniaki”. Artysta poprzez tą pracę wyraził swoje zrezygnowanie, a także zaangażowanie w życie społeczne. Kolory oraz postacie przedstawione działają przygnębiająco na odbiorcę.
Po pobycie w Paryżu i poznaniu wielkich osobistości van Gogh nauczył się korzystać z czystych i jaśniejszych barw, intensywnych kontrastów, co miało ogromny wpływ na jego późniejszą twórczość.

Zaczął malować szerokimi, swobodnymi pociągnięciami pędzla, kolory nanosił szybko, często elastycznymi ruchami – wszystkie te cechy stały się charakterystyczne i rozpoznawalne dla tego artysty. Zaniechał stosowania perspektywy powietrznej i zbieżnej, o czym świadczy jego obraz „Nocna kawiarnia”. Na tym obrazie kolory są intensywne zarówno na pierwszym jak i na drugim planie w oddali.
Van Gogh miał gwałtowny charakter. Potrafił w akcie desperacji, po sprzeczce obciąć sobie ucho. Na przemian popadał w depresją, to znów wpadał w stany pobudzenia. W tym okresie powstał jego najsłynniejszy obraz „Słoneczniki”.

Wizyty w kinie

seats-979536-mKino w naszym kraju cieszy się bardzo dużą popularnością. Ludzie chętnie udają się na seanse, traktując takie wyjścia bardzo różnorodnie. Dla jednych jest to doskonała okazja do spędzenia czasu z rodziną bądź w gronie znajomych, inni natomiast udają się przede wszystkim, aby obejrzeć film i skupiają się na jego najdrobniejszych detalach. Już po premierze w sieci znajduje się bardzo duża liczba recenzji danego filmu, które można przeczytać, aby później odnieść je do swoich wrażeń.

Zapoznając się z takimi recenzjami, udając się do kina najczęściej jesteśmy bardziej uważnymi obserwatorami, ponieważ recenzenci mogą zwrócić uwagę na elementy, na które być może nie spojrzelibyśmy w pierwszej chwili. Jak wiadomo, ludzie posiadają inne gusta i oczekiwania, dlatego też opinie o tym samym filmie mogą być prawdziwie skrajnie. Są ekranizacje, które są długo wyczekiwane i premiera przyciąga bardzo duże grono zainteresowanych. Wizyty w kinie stanowią dla nas idealną rozrywkę, chętnie spędzamy tutaj czas, co z pewnością poprawi poziom naszego samopoczucia.

Nowości filmowe

Wielu ludzi regularnie śledzi premiery filmowe, które mają pojawić się w najbliższym czasie. Pierwsze dni wyświetlania każdego filmu przyciągają bardzo szerokie grono zainteresowanych. Większość zgodzi się, że oglądanie filmów na dużym ekranie posiada wiele zalet i jest zdecydowanie lepsze niż zapoznawanie się z fabułą na komputerach. Duże wrażenie robią przede wszystkim filmy 3D, ponieważ takich efektów w domowym kinie z pewnością nie uzyskamy. W kinie zdecydowanie bardziej wyraziste są ponadto wszelkie efekty wizualne i dźwiękowe.

 

Ludzie, którzy interesują się filmem, zwracają uwagę nawet na drobne szczegóły, co można później zauważyć podczas wymiany swoich poglądów i spostrzeżeń. Tuż po premierze na łamach stron internetowych można przeczytać wiele opinii na temat filmów, które często są bardzo skrajne. Każdy bowiem, udając się na film do kina, oczekuje czegoś innego, innych wrażeń i efektów, co przekłada się na całokształt i przedstawioną recenzję. Osoby, które są obiektywne często wskazują zarówno plusy jak i minusy ekranizacji, wyrażając swoją opinię czy warto film obejrzeć.

Czytanie książek a oglądanie filmów

woman-reading-at-home-1207951-mMiędzy miłośnikami kina i literatury często dochodzi do sporów, co jest bardziej opłacalne. Z uwagi na to, że bardzo często dokonywane są ekranizacje książek, pada pytanie, czy warto wcześniej przeczytać książkę czy może wykonać to już po zapoznaniu się z ekranizacją. Większość osób jest zdania, że książka powinna stanowić pierwszeństwo. To właśnie ona pozwala bowiem na pobudzenie własnej wyobraźni na temat postaci i przedstawianych zdarzeń. Film będzie stanowił konfrontację dla fabuły opisanej w książce, czyli pierwowzoru.

 

Dla osób, które znają literaturę, filmy nierzadko stanowią rozczarowanie, ponieważ pomijane są pewne wątki, a niektóre zdarzenia nieco przeinaczone. Nie zmienia to jednak faktu, że dokonuje się wiele trafnych i rewelacyjnie ocenianych ekranizacji, które miłośnikom literatury przypadają do gustu. Oczywiście zachwyt nad książką czy filmem jest sprawą indywidualną, a każdy kto się z nimi zapoznaje, powinien postarać się wystawić obiektywną opinię zarówno na temat plusów jak i minusów.

Zainteresowanie literaturą

Chociaż wydawałoby się, że duża liczba osób korzysta dzisiaj ze stron internetowych jako głównego źródła rozrywki, okazuje się że literatura nadal cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Ludzie chętnie czytają książki, wiedząc, że płynie z tego cała masa korzyści. Książki są nie tylko interesujące i bardzo porywające, lecz ponadto rozwijają wyobraźnię, poprawiają umiejętności poprawnego wysławiania się i pisania. Książek do wyboru zainteresowanych jest naprawdę mnóstwo, a każdy  z pewnością posiada ulubiony gatunek, który będzie wybierany najczęściej. Wielu ludzi chętnie kupuje książki, tworząc swoją prywatną biblioteczkę.

 

Oczywiście można książki kupować i sprzedawać wedle własnych upodobań. Bardzo popularne stało się sprzedawane używanych książek bądź ich wymiana. Jest to bardzo korzystna opcja, ponieważ za takie książki zapłacimy zdecydowanie mniej, a są one najczęściej w naprawdę idealnym stanie. Na forach internetowych poświęconych literaturze wypowiada się bardzo duża liczba pasjonatów różnych gatunków literackich, którzy często służą poradą w zakresie wyboru literatury.

Czytanie książek jako pasja

stop-read-and-listen-1206960-mCzytanie książek dla wielu osób jest pasją. Nic dziwnego, ponieważ są naprawdę interesujące i potrafią zaciekawić czytelnika Na długie godziny. Oczywiście pod warunkiem, że czytamy książki, które nas interesują. Każdy z nas posiada bowiem inne zainteresowania i preferencje literackie, należy brać to pod uwagę podczas wybierania i zakupu książek. Wszyscy bowiem wiemy, że wybór jest naprawdę duży, a lista bestsellerów jest naprawdę bardzo długa. Wielu z nas posiada swojego ulubionego autora, stara się przeczytać wszystkie książki znajdujące się w jego dorobku.

 

Często jest tak, że interesuje nas pewne zagadnienia i poszukujemy książek w tej dziedzinie. Pomocna z pewnością okaże się wyszukiwarka internetowa, a także blogi, fora internetowe, które gromadzą wielu użytkowników. Możliwa jest w tym miejscu wymiana informacji o książkach, a także porady w zakresie tego, jakie książki warto przeczytać. Ludzie często wymieniają się książkami bądź sprzedają je innym, w bardzo dobrym stanie. Takie transakcje dla obu stron są bardzo korzystne.

Teatr

Do pierwszych współczesnych polskich reżyserów należą: Juliusz Osterwa oraz Leon Schiller. Byli przyjaciółmi ze szkolnej ławki, ale różnili się bardzo postawą reżyserską. Juliusz Osterwa został wcześnie osierocony i rodzina Schillera wzięła go pod swoją opiekę. Jego kariera teatralna rozpoczęła się grą aktorską, zyskując dużą popularność. Jego debiut reżyserski odbył się w 1906r. W kilka lat po I wojnie światowej założył pierwsze w Polsce laboratorium teatralne-Redutę. Osterwa skupiał się głownie na grze aktora. Poświęcał dużo pracy na interpretację tekstu, walczył ze stereotypami.
Leon Schiller prezentuje odmienny styl reżyserski. Założył w 1924r. Teatr im. W. Bogusławskiego, jeszcze podczas istnienia Reduty, który przetrwał dwa lata. Jego twórczość teatralna miała być skierowana dla mas, a przemawiająca za pomocą muzyki i obrazu. Jednak z powodu wielu elementów nowatorskich, sztuki często były mało zrozumiałe. Jego spektakle charakteryzowały się dużą widowiskowością oraz bardzo osobistą interpretacją tekstu. Założył w 1933r. pierwszy w Polsce wydział reżyserii w Warszawskim Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej.

Zainteresowanie kinem

Miłośników kina nie brakuje. Wielu jest ludzi, którzy na bieżąco śledzą nowości, doskonale wiedzą, kiedy pojawią się nowe ekranizacje. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się ekranizacje bestsellerowych powieści. Często ludzie zadają sobie pytanie, czy film będzie tak dobry jak książka i czy wszystkie sceny zostaną podobnie odzwierciedlone. Filmy ogląda się zdecydowanie inaczej jeśli czytało się wcześniej książkę a inaczej, kiedy nie posiada się żadnego odniesienia na temat akcji filmu.

 

Kino stanowi dzisiaj doskonałą formę rozrywki i spędzania wolnego czasu, dlatego też miejsca te wciąż pełne są widzów. Wśród klientów kina możemy zauważyć całe rodziny, grupy znajomych, pary, a także osoby samotne. Jedni udają się bowiem przede wszystkim na film, innym zależy na spędzeniu czasu w gronie znajomych. Kino jest także bardzo częstym celem wycieczek szkolnych, gdzie najczęściej oglądane są bajki bądź też filmy historyczne. Obecnie bilety do kina można rezerwować za pomocą stron internetowych, wystarczy tylko wejść na stronę odpowiedniej placówki.

Niemieckie malarstwo

3Do grupy w Dreźnie dołączało coraz więcej malarzy niemieckich. Początkowo wypracowali wspólny styl tzn: wybierali podobne motywy i ich sposób przedstawiania. Stosowali uproszczoną estetykę tworzenia wyrażoną poprzez zdeformowane ciała, nie przestrzeganie zasad perspektywy, intensywne kolory niekoniecznie zgodne z rzeczywistością. Dzięki wyrazistości barw malarze nadali im znaczenia naładowanego emocjonalnie.

malarstwo niemieckie

Artyści odrzucali wszelkie przejawy stylizacji, język malarstwa został uproszczony do prymitywnych figur. Malowali pejzaże, choć w plenerze tworzyli tylko szkice, które stanowiły podstawę do dalszej pracy – nie chodziło im o dokładne odwzorowanie natury. Mimo prób oddzielenia się od poprzednich rodzajów malarstwa, ekspresjoniści czerpali inspiracje ze sztuki tradycyjnej. Inspiracją dla nich były także maski przywożone z Afryki, który oddziaływał na nich bardzo silnie.
Ekspresjonizm to kierunek sztuki szukający odpowiedniej formy wyrazu poprzez malowanie prymitywnych kształtów oraz nadawania ekspresji i dynamiki obrazowi za pomocą intensywnych i kontrastujących barw.

Jakie korzyści daje nam czytanie książek?

exam-time-1102366-mCzytanie książek dla wielu ludzi jest prawdziwym hobby. Ze sklepów znikają pozycje literackie, w sieci pojawia się wiele stron internetowych poświęconych literaturze. Blogi i fora internetowe gromadzą wielu użytkowników, którzy aktywnie dokonują swojej opinii na temat przeczytanych książek. Zdaniem wielu osób, czytanie książek jest jedną z najlepszych dostępnych rozrywek. Czytając książki ze swojego ulubionego gatunku, z pewnością można się zainspirować, pobudzić własną wyobraźnię, a także pozostawać pod ogromnym wrażeniem.

 

Dobra książka może nas pochłonąć na kilka godzin, sprawić, że oderwiemy się na chwilę od otaczającego nas świata. W przeciwieństwie do filmu, książki pozostawiają nam wiele pola dla wyobraźni. Bez trudu możemy bowiem samodzielnie kreować postacie i wydarzenia w swojej głowie. Z tego też właśnie powodu zachęca się, aby książka miała pierwszeństwo przed filmem. Okazuje się bowiem, że w filmach pomija się wiele wątków bądź coś zostało przedstawione nieco inaczej niż miało to w wersji książkowej.