Holenderskie malarstwo

Dzięki wynalezieniu techniki olejnej mogli wykorzystywać delikatną i lekką modulację barw i światła. Przyczyniło się też to idealnego, plastycznego oddawania układu fałd tkanin. Połysk i refleksy świetlne szat uzyskiwali za pomocą nanoszenia małych, jasnych plamek na obraz.
Charakterystycznym malarzem na przełomie wieków XV i XVI był Bosch, który w przeciwieństwie do włoskiej sztuki, tworzył wizje ziemskie i piekielne, z baśniowymi stworami. Takie patrzenie na świat było związane z niepewnością i zwątpieniem ludzi z obszarów północnych.

Przyczyna tkwiła w zmianach ekonomicznych, wojnach i epidemiach oraz głodzie, który był powszechny na tym terenie. W obrazach Boscha piekło nie jest już tylko czymś niesamowitym, związanym wyłącznie z religią. Artysta przedstawia je plastycznie i realnie, dzięki czemu zyskuje wymiar ziemski i przystępny dla zwykłego śmiertelnika.
Różnica między malarstwem włoskim a niderlandzkim spowodowane jest położeniem i nieszczęściami, które spotkały tereny Północy. Malarze starali się nie odchodzić za bardzo od wizji średniowiecza, gdyż uważali, że wszystko, co spotkało ich złego jest karą zesłaną przez Boga.

Van Gogh

Stworzył wiele portretów (ok. 50) mieszkańców jego ojczyzny, a przede wszystkim chłopom i tkaczom. Po licznych obserwacjach i studiach udało mu się namalować obraz „Jedzący ziemniaki”. Artysta poprzez tą pracę wyraził swoje zrezygnowanie, a także zaangażowanie w życie społeczne. Kolory oraz postacie przedstawione działają przygnębiająco na odbiorcę.
Po pobycie w Paryżu i poznaniu wielkich osobistości van Gogh nauczył się korzystać z czystych i jaśniejszych barw, intensywnych kontrastów, co miało ogromny wpływ na jego późniejszą twórczość.

Zaczął malować szerokimi, swobodnymi pociągnięciami pędzla, kolory nanosił szybko, często elastycznymi ruchami – wszystkie te cechy stały się charakterystyczne i rozpoznawalne dla tego artysty. Zaniechał stosowania perspektywy powietrznej i zbieżnej, o czym świadczy jego obraz „Nocna kawiarnia”. Na tym obrazie kolory są intensywne zarówno na pierwszym jak i na drugim planie w oddali.
Van Gogh miał gwałtowny charakter. Potrafił w akcie desperacji, po sprzeczce obciąć sobie ucho. Na przemian popadał w depresją, to znów wpadał w stany pobudzenia. W tym okresie powstał jego najsłynniejszy obraz „Słoneczniki”.

Wizyty w kinie

seats-979536-mKino w naszym kraju cieszy się bardzo dużą popularnością. Ludzie chętnie udają się na seanse, traktując takie wyjścia bardzo różnorodnie. Dla jednych jest to doskonała okazja do spędzenia czasu z rodziną bądź w gronie znajomych, inni natomiast udają się przede wszystkim, aby obejrzeć film i skupiają się na jego najdrobniejszych detalach. Już po premierze w sieci znajduje się bardzo duża liczba recenzji danego filmu, które można przeczytać, aby później odnieść je do swoich wrażeń.

Zapoznając się z takimi recenzjami, udając się do kina najczęściej jesteśmy bardziej uważnymi obserwatorami, ponieważ recenzenci mogą zwrócić uwagę na elementy, na które być może nie spojrzelibyśmy w pierwszej chwili. Jak wiadomo, ludzie posiadają inne gusta i oczekiwania, dlatego też opinie o tym samym filmie mogą być prawdziwie skrajnie. Są ekranizacje, które są długo wyczekiwane i premiera przyciąga bardzo duże grono zainteresowanych. Wizyty w kinie stanowią dla nas idealną rozrywkę, chętnie spędzamy tutaj czas, co z pewnością poprawi poziom naszego samopoczucia.

Malarz uznany

Dla Henriego Matisse obraz to samodzielny organizm, który nie ma stanowić reprodukcji tylko przedstawiać układ form. Stosował nietypowe definiowanie przestrzeni – zestawiał ze sobą barwy ciepłe i zimne, przez co jedne sprawiały wysuniętych przed drugie. Ciało ludzkie przedstawiał linearnie, przez co przenosi cielesno-plastyczną zmysłowość na formy płaszczyzny i w ten sposób stworzył nowy wymiar rysunku. Jego głównym celem, nie było naturalne odzwierciedlenie barw, lecz to, by tworzyły wewnętrzną harmonię kompozycji. Przez stosowanie takich technik, Matisse stał się prekursorem nowoczesnej sztuki.
Amadeo Modigliani również nie starał się, by dokładnie odwzorowywać formy. Ważniejsze dla niego było podtrzymanie wewnętrznej harmonii obrazu. Głównymi motywami, które przedstawiał były kobiety i akty kobiece. Całkowicie zrezygnował z światłocienia, modelki malował w zredukowanej formie, zarazem kreśląc wyraziste linie. Nie deformował kształtów i nie upraszczał formy, choć nie upiększał i przesadzał w detalach. Dla niego sam temat aktu kobiecego był na tyle inspirujący, by móc oddać się tworzeniu idealnej kompozycji.
Fowizm stał się początkiem modernizmu i nowego spojrzenia na sztukę. Już nie było powrotu do idealnego oddawania kształtów i podziwu dla ludzkiego ciała.

Nowości filmowe

Wielu ludzi regularnie śledzi premiery filmowe, które mają pojawić się w najbliższym czasie. Pierwsze dni wyświetlania każdego filmu przyciągają bardzo szerokie grono zainteresowanych. Większość zgodzi się, że oglądanie filmów na dużym ekranie posiada wiele zalet i jest zdecydowanie lepsze niż zapoznawanie się z fabułą na komputerach. Duże wrażenie robią przede wszystkim filmy 3D, ponieważ takich efektów w domowym kinie z pewnością nie uzyskamy. W kinie zdecydowanie bardziej wyraziste są ponadto wszelkie efekty wizualne i dźwiękowe.

 

Ludzie, którzy interesują się filmem, zwracają uwagę nawet na drobne szczegóły, co można później zauważyć podczas wymiany swoich poglądów i spostrzeżeń. Tuż po premierze na łamach stron internetowych można przeczytać wiele opinii na temat filmów, które często są bardzo skrajne. Każdy bowiem, udając się na film do kina, oczekuje czegoś innego, innych wrażeń i efektów, co przekłada się na całokształt i przedstawioną recenzję. Osoby, które są obiektywne często wskazują zarówno plusy jak i minusy ekranizacji, wyrażając swoją opinię czy warto film obejrzeć.

 Strona 1 z 3  1  2  3 »