Dlaczego warto oglądać filmy?

Miłośników kina w naszym kraju z pewnością nie brakuje. Można zauważyć to przede wszystkim w dniach premiery, a także kolejnych wyświetleniach ekranizacji. Wiele filmów jeszcze na długi czas przed premierą wzbudza emocje i wiele dyskusji. Najczęściej chodzi o filmy, które są ekranizacją powieści. Ludzie zastanawiają się, w jakim stopniu fabuła zostanie odzwierciedlona, a także czy część wątków nie zostanie pominięta czy zniekształcona. Ekranizacja powieści jest bardzo trudna, ponieważ widzowie najczęściej posiadają określone wyobrażenie i każdy, kto udaje się do kina posiada określone oczekiwania.

 

Filmy wzbudzają jednak różnorodne emocje. Na temat każdego filmu właściwie przeczytać zarówno bardzo pozytywne jak i nieprzychylne recenzje. Każdy bowiem może odnieść inne wrażenie, dostrzec inne elementy filmu. Wszystko zależne jest także od tego, czy wcześniej została przeczytana książka, ponieważ w takiej sytuacji do filmu odnosimy się zupełnie inaczej niż w momencie, kiedy styczność z fabułą mamy dopiero w kinie.

Ciekawe rodzaje obrazów

Ostateczna forma obrazu przypomina bardziej minerał. Głębia, którą tak próbowali uzyskać malarze baroku została zastąpiona płaską przestrzenią. Elementy z pierwszego planu powoli przenikają i stają się tłem.
Kubiści eksperymentowali. Nie ograniczali się tylko do pędzla i farb, ale wklejali w swoje prace różne znalezione gotowe przedmioty jak np. kawałki tapety czy wycinki z gazet. Były to pierwsze próby kolażu, czyli techniki łączącej różne style i techniki. Przedmioty rozbijali na coraz mniejsze bryły geometryczne, całkowicie zlikwidowane odtwarzanie rzeczywistości.

rodzaje obrazów

Jednak w późniejszym okresie rozwoju kubizmu wprowadzili kolor, który wraz z abstrakcyjnymi kształtami tworzył autonomiczny świat, do którego można było wkroczyć używając wyłącznie wyobraźni i poczucia estetyki. Dzięki eksperymentowaniu wyznaczyli drogę dla innych kierunków sztuki, które dopiero się rodziły. Przedmioty wklejane na obrazy uzyskały nowy wymiar, wcześniej niedostrzegany lub po prostu był zbyt banalny, by zauważyć jego wartość.

Obrazy Świetych

Zachowały się również średniowieczne freski z Faras. Zostały odkryte przez misję polskich archeologów w latach sześćdziesiątych. Odkrycie dotyczyło świątyni z ponad stu freskami, przedstawiającymi postaci władców, archaniołów, biskupów oraz świętych.
Do jednych z najwspanialszych fresków należą malowidła na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej wykonane przez Michała Anioła na zamówienie papieża Juliusza II, za które otrzymał 3000 dukatów. Miał przedstawić 12 apostołów lecz odrzucił projekt i namalował kilka obrazów przedstawiających sceny z Biblii o następujących tytułach: „Oddzielenie światła od ciemności”, „Stworzenie planet”, „Stworzenie roślin i zwierząt”, „Stworzenie Adama”, „Stworzenie Ewy”, „Grzech pierwszych rodziców i wypędzenie z raju”, „Budowanie arki”, „Potop” i „Opilstwo Noego”. Poświęcił tym freskom wiele lat ciężkiej, mozolnej pracy w pozycji tzw. łuku syryjskiego, która sprawiała ogromny ból. W większości pracował bez pomocników. Można powiedzieć, że w przeważającej części jest to dzieło jednego człowieka.

Zakup książek

Wielu ludzi lubi czytać książki. W tej grupie znajdują się osoby w każdym wieku. Chociaż dzisiaj chętnie korzystamy z internetu jako forma spędzania wolnego czasu, wcale nie zmienia to faktu, że zainteresowanie literaturą jest bardzo duże. W sieci powstaje bowiem wiele blogów i stron internetowych poświęconych poszczególnym gatunkom literackim, a także literaturze jako dziedzinie. W sieci można także czytać książki w formie e-booków. Pozwala to na pozyskiwania książek bez wychodzenia z domu, a także jest darmowe, co dla wielu stanowi naprawdę bardzo duży atut.

 

Oczywiście w sieci można także zakupić dzięki funkcjonującym tutaj księgarniom. Bardzo często pozycje literackie kupowane są także od innych użytkowników. Pozwala to bardzo często na zakup książek w doskonałym stanie za połowę ich wartości. Taka wymiana książek ma często miejsce na łamach stron portali społecznościowych. Tworzone są grupy, które gromadzą osoby zainteresowane zakupem bądź sprzedażą książek. Dla wielu jest to powodem do prawdziwego zadowolenia.

Eksperymenty w malarstwie

W ten sposób chciał przybliżyć się do istoty widzenia, a mógł to uzyskać dzięki licznym eksperymentom, które przeprowadził. Inną artystką malarstwa konkretnego została Bridget Riley, która szukała dynamiki w statyczności obrazu. Odkryła, analizując dzieła wielkich malarzy, jak silne wrażenia mogą wywrzeć brwy ze sobą harmonizujące oraz kontrastujące. Stosując matematyczne wyliczenia, doprowadziła obraz do sprawiania wrażenia wprowadzonego w drgania, tworzącego efekty rotacyjne. Uzyskaniem podobnych wrażeń zajmował się także Moholy-Nagy.

Jednak w przeciwieństwie do malarzy op-artu on jeszcze stosował linie perspektywiczne.
Innym stylem, który powstał na podstawie wykorzystania zestawień kolorystycznych, był funkcjonalizm. Najsłynniejszym artystą tego nurtu został Josef Albers ze Stanów Zjednoczonych. Poszukiwał on wpływu poszczególnych kolorów na siebie. W ten sposób powstały niezliczone wersje tego samego obrazu „Homage to the Square”.
Tworzyły się co rusz nowe podgatunki malarstwa konkretnego poszukującego wrażeń kolorystycznych, a nie przesłań alegorycznych i symbolicznych, co było zupełnym odejściem od tradycyjnego podejścia do sztuki.

Twórcy sztuki

Chcieli, by sztuka, nie była tylko czymś tworzonym dla samego warsztatu i pokazania kunsztu malarskiego. Artyści pragnęli wnieść coś do rzeczywistości społecznej, zintegrować się z nią. Wtedy powstały takie akcje artystyczne jak happeningi, które za dzieło sztuki traktowały daną chwilę, to co w danym momencie się dzieje. Popularne stały się environments będące wieloprzestrzennymi instalacjami.

Powstał jednak pewien problem, gdyż już nie wiedziano jak i co traktować za sztukę, kiedy przedmioty z życia codziennego, używane przy zwykłych czynnościach stawały się sztuką. Z drugiej strony artyści zachęcali do tego swoimi pracami, by odbiorcy poszukiwali w tej zwykłej, szarej rzeczywistości porównania z pracami stworzonymi przez nich i szukali między nimi różnić, jeśli takowe w ogóle istnieją.
Malarze, im bliżej współczesności tworzyli, tym bardziej odchodzili od tradycyjnego malarstwa, które przecież próbowano na przestrzeni wieków doprowadzić do perfekcji. Artyści coraz bardziej eksperymentują, w poszukiwaniu nowej ekspresji i dynamiki, nadając znaczenie przedmiotom zwykłym i powszechnym.

Kefer

Kefer używał surowej powierzchni, do których dodawał materiały naturalne jak włosy czy słoma. Mimo że tworzył obrazy historyczne miały niewiele wspólnego z tradycyjnym podejściem do tematu. Raczej skupiał się na żywym jej oddaniu, tworząc obrazy o charakterze pamięci kolektywnej.
Na początku lat osiemdziesiątych skierowali się w kierunku, jakim tworzyli niemieccy ekspresjoniści. Chcieli malarstwa zaspokajającego duszę, uwalniającego wszelkie uczucia, dającego poczucie wyzwolenia. Głównym tematem, który podejmowali było miasto, jego mieszkańcy i rozrywki, które preferowano. Ujmowali jednak to w sposób nietypowy i niekonwencjonalny.
Dzisiaj malarstwo nie jest ograniczone żadnymi schematami. Artyści tworzą to, co chcą, to co da im swobodę w uzyskaniu zamierzonego celu. Brak w tej dziedzinie sztuki jakiejkolwiek konwencji czy przypisanego nurtu. Malarze muszą stosować się tylko do jednej zasady: tworzyć tak, by pokazać światu, że jest się innowacyjnym i nowatorskim. Wszystkie formy przenikają przez siebie, do tworzenia sztuki wykorzystywane są wszelkie sposoby, które tylko pozwalają na całkowite zróżnicowanie i oddanie tematowi.