Dlaczego warto oglądać filmy?

Miłośników kina w naszym kraju z pewnością nie brakuje. Można zauważyć to przede wszystkim w dniach premiery, a także kolejnych wyświetleniach ekranizacji. Wiele filmów jeszcze na długi czas przed premierą wzbudza emocje i wiele dyskusji. Najczęściej chodzi o filmy, które są ekranizacją powieści. Ludzie zastanawiają się, w jakim stopniu fabuła zostanie odzwierciedlona, a także czy część wątków nie zostanie pominięta czy zniekształcona. Ekranizacja powieści jest bardzo trudna, ponieważ widzowie najczęściej posiadają określone wyobrażenie i każdy, kto udaje się do kina posiada określone oczekiwania.

 

Filmy wzbudzają jednak różnorodne emocje. Na temat każdego filmu właściwie przeczytać zarówno bardzo pozytywne jak i nieprzychylne recenzje. Każdy bowiem może odnieść inne wrażenie, dostrzec inne elementy filmu. Wszystko zależne jest także od tego, czy wcześniej została przeczytana książka, ponieważ w takiej sytuacji do filmu odnosimy się zupełnie inaczej niż w momencie, kiedy styczność z fabułą mamy dopiero w kinie.

Ciekawe rodzaje obrazów

Ostateczna forma obrazu przypomina bardziej minerał. Głębia, którą tak próbowali uzyskać malarze baroku została zastąpiona płaską przestrzenią. Elementy z pierwszego planu powoli przenikają i stają się tłem.
Kubiści eksperymentowali. Nie ograniczali się tylko do pędzla i farb, ale wklejali w swoje prace różne znalezione gotowe przedmioty jak np. kawałki tapety czy wycinki z gazet. Były to pierwsze próby kolażu, czyli techniki łączącej różne style i techniki. Przedmioty rozbijali na coraz mniejsze bryły geometryczne, całkowicie zlikwidowane odtwarzanie rzeczywistości.

Jednak w późniejszym okresie rozwoju kubizmu wprowadzili kolor, który wraz z abstrakcyjnymi kształtami tworzył autonomiczny świat, do którego można było wkroczyć używając wyłącznie wyobraźni i poczucia estetyki. Dzięki eksperymentowaniu wyznaczyli drogę dla innych kierunków sztuki, które dopiero się rodziły. Przedmioty wklejane na obrazy uzyskały nowy wymiar, wcześniej niedostrzegany lub po prostu był zbyt banalny, by zauważyć jego wartość.

Dlaczego warto czytać książki?

books-3-969875-mKażdy z nas zgodzi się, że czytanie książek dostarcza nam wielu korzyści. Przede wszystkim pobudzamy własną wyobraźnię. Literatura pozwala nam na oderwanie się od szarej codzienności, czytając, często zapominamy o tym co nas otacza. Przez wielu czytanie książek uważane jest za doskonały relaks. Zamiłowanie do literatury niezmiennie jest bardzo duże i można zauważyć je wśród ludzi w każdym wieku. Każdy z nas ma do wyboru naprawdę wiele pozycji książkowych, wśród których na pewno znajdzie się cała masa wydań pasujących do własnych upodobań.

 

Każdy bowiem preferuje inny gatunek bądź interesuje się konkretnym zagadnieniem, poszukując w jego obrębie książek. Wielu ludzi zgodzi się, że czytanie książek jest zdecydowanie lepsze niż oglądanie filmów. Przede wszystkim po obejrzeniu filmu trudno jest nam otworzyć wyobraźnię czytając książkę, ponieważ wszystko zostało już zilustrowane. Książki warto czytać również maluchom, ponieważ niejednokrotnie podkreśla się bardzo pozytywny wpływ czytania książek na rozwój dziecka.

Obrazy Świetych

Zachowały się również średniowieczne freski z Faras. Zostały odkryte przez misję polskich archeologów w latach sześćdziesiątych. Odkrycie dotyczyło świątyni z ponad stu freskami, przedstawiającymi postaci władców, archaniołów, biskupów oraz świętych.
Do jednych z najwspanialszych fresków należą malowidła na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej wykonane przez Michała Anioła na zamówienie papieża Juliusza II, za które otrzymał 3000 dukatów. Miał przedstawić 12 apostołów lecz odrzucił projekt i namalował kilka obrazów przedstawiających sceny z Biblii o następujących tytułach: „Oddzielenie światła od ciemności”, „Stworzenie planet”, „Stworzenie roślin i zwierząt”, „Stworzenie Adama”, „Stworzenie Ewy”, „Grzech pierwszych rodziców i wypędzenie z raju”, „Budowanie arki”, „Potop” i „Opilstwo Noego”. Poświęcił tym freskom wiele lat ciężkiej, mozolnej pracy w pozycji tzw. łuku syryjskiego, która sprawiała ogromny ból. W większości pracował bez pomocników. Można powiedzieć, że w przeważającej części jest to dzieło jednego człowieka.

Zakup książek

Wielu ludzi lubi czytać książki. W tej grupie znajdują się osoby w każdym wieku. Chociaż dzisiaj chętnie korzystamy z internetu jako forma spędzania wolnego czasu, wcale nie zmienia to faktu, że zainteresowanie literaturą jest bardzo duże. W sieci powstaje bowiem wiele blogów i stron internetowych poświęconych poszczególnym gatunkom literackim, a także literaturze jako dziedzinie. W sieci można także czytać książki w formie e-booków. Pozwala to na pozyskiwania książek bez wychodzenia z domu, a także jest darmowe, co dla wielu stanowi naprawdę bardzo duży atut.

 

Oczywiście w sieci można także zakupić dzięki funkcjonującym tutaj księgarniom. Bardzo często pozycje literackie kupowane są także od innych użytkowników. Pozwala to bardzo często na zakup książek w doskonałym stanie za połowę ich wartości. Taka wymiana książek ma często miejsce na łamach stron portali społecznościowych. Tworzone są grupy, które gromadzą osoby zainteresowane zakupem bądź sprzedażą książek. Dla wielu jest to powodem do prawdziwego zadowolenia.

 Strona 1 z 2  1  2 »