Jaką książkę wybrać

Kiedy planujemy spędzić zimny długi wieczór pod kocykiem z gorącą herbatą lub może nawet grzanym winem w towarzystwie dobrej książki zastanawiamy się nad jej wyborem. Czym się wtedy sugerujemy? Zazwyczaj spoglądamy na jej krótkie streszczenie, które znajduje się na jej ostatniej stronie. Jest tam zawarty krótki życiory autora oraz notka na temat książki, która może urwać się w ciekawym momencie, po to by zaciekawić czytelnika. Konstrukcja takiej krótkiej adnotacji również musi zaintrygować, więc autor używając niewielu znaków powinien je dobrze przemyśleć. To tak jak zapowiedź filmu, tzw. trailer. Albo zaciekawi widza, albo nie. Często zdarza się tak, że jest on tak dobrze zkonstruowany, że odbiorca jest przekonany, że film będzie dobry. Podobnie może się zdarzyć przy wyborze książki. Po przeczytaniu krótkiej charakterysyki na temat książki odnosimy już pewne wrażenie. Pierwsze wrażenie, które ma dość duży wpływ na ludzką psychikę. Często bywa ono mylne, ale robi swoje. Innym sposobem na wybór książki jest czytanie recenzji. Tam są różne opinie często osób doświadczonych, znawców. Można również zapoznać się z opiniamy zwykłych czytalników, fanatyków książek czy fanów danego autora. Można się zasugerować danymi ocenami.

To zależy czy jesteśmy wpływowi czy liczymi na własną intuicję i na własny gust. Ale wiadomo, że chętniej sięga się po książkę, która ma dużo dobrych opinii i ocen. No dobrze jak długo mamy zamiar się zastanawiać nad wyborem książki? Przecież w końcu trzeba zacząć ją czytać, bo wieczór się skończy. Może łatwiej będzie pożyczyć książkę od dobrego znajomego, która będzie z jego polecenia. Takim osobom łatwiej zaufać zwłaszcza, że znamy ich gust. Czasami warto zdać się jednak na nasze oczekiwania i chęci. Bo przecież my najlepiej wiemy w czym gustujemy i co nam sprawi przyjemność w czytaniu a co będzie męczyć. Jeśli kobiety lubią się rozmarzyć podczas czytania harlekinów, to raczej nie będą sięgać po horror lub kryminał. Chyba, że chcą w sobie wzbudzić negatywne emocje.

 

Podsumowanie książkowe

Książki są czymś naprawdę bardzo istotnym. Towarzyszą nam przez całe życie. Nie tylko książki, ale także teksty w różnych postaciach. Z chęcią zaglądamy do różnych poradników, słowników. Mówiąć i myśląc o książkach nie musimy mieć na wzglądzie tylko tekstu pisanego jednym ciągiem. Do książek można zaliczyć również książki kucharskie, które ułatwią początek kariery niejednej gospodyni domowej. Dawniej nie było tak łatwo, że wystarczyło wyszukać dany przepis w internecie. Albo kobieta zdawała się n własną intuicję, była szkolona przez swoje matki czy babcie, albo najzwyczajniej korzystała z książki kucharskiej. Oczywiście, nie można powiedzieć, że teraz nadal nie pozyskujemy rad od bardziej dośłiadczonych kucharek w rodzinie. Inną kategorią książkową, niezawierającą dużo tekstu są książki z kawałami. Takie ksiązki to chyba czyta chęŧnie każdy z nas? 🙂 Możemy je nosić przy sobie, zwłaszcza te małe, które nie zajmują dużo miejsca. Gdy wybieramy się ze znajomymi na wycieczkę, to tego rodzaju książkę można potraktować jako umilacz czasu i rozweselacz. Oprócz wspomnianych książek są jeszcze inne, po które sięgamy w sytuacji skarejnej potrzeby, gdy vczujemy się bezradni i niedoinformowani. Zdarza się to w sytuacji, gdy doskwiera nam jakaś dolegliwość.

Wtedy z chęcią zaglądamy do poradników zdrowotnych, encyklopedii zdrowia czy innych poradników, które zawierają domowe sposoby na wyleczenie bólu. Oczywiście nie zawsze powinniśmy się tym sugerować, ale często nie wiemy co nam jest, co nas boli i z czym może się wiązać niedoleczenie danej dolegliwości. Oprócz takich porad możemy się spotkać również z poradnikami, które pomogą nam napisać jakieś oficjalne pismo. Nie znając zasad pewnych zwrotów, może nam to znacznie ułatwić napisanie listu, pisma czy dokumentu w momencie, gdy staramy się o pracę. Przykładowo może to być list motywacyjny, curriculum vitae czy innego rodzaju życiorysy. Podsumowując, książki towarzyszą i pomagają nam w każdym aspekcie życia.

Czytanie książek

Książki czytać lubi każdy, no przynajmniej większość. Jeszcze kilka lat temu była to jedna z głównych rozrywkę ludzi wieczorami. Do tej pory oczywiście wiele osób z chęcią czyta przed zaśnięciem, jednak styl jak i tryb życia coraz częściej powoduje, że spędzamy długie godziny na oglądaniu telewizji jak i również na siedzeniu w Internecie. Nie będę tutaj oceniał moralności takiego zachowania. Jednak osobiście odczułem na własnej skórze jak to jest. 10 lat temu jadąc do pracy czytałem książkę w autobusie, jadąc do mojej dziewczyny a obecnie żony tramwajem również czytałem książki, nie wspominają już o czytaniu przed zaśnięciem.

Obecnie czasu na czytanie mam niewiele, zazwyczaj jest to taki moment, kiedy z dzieckiem wychodzę na spacer. Wówczas to mogę sobie spokojnie usiąść na ławce w parku i oddawać się lekturze. Z drugiej strony obserwuję jak podchodzą do tego ludzie, tradycyjne papierowe książki coraz częściej są wypierane przez czytniki ebooków lub tablety. Nigdy nie próbowałem czytać w ten sposób książki więc nie wiem jak to jest, jednak sądząc po skali na jaką się to odbywa jest to bardzo wygodne i zapewne popularne. O ile oczywiście podczas jazdy pociągiem takie rozwiązanie może być ciekawe o tyle już w wannie nie bardzo sobie to wyobrażam. Pomijając fakt wygody to jednak sprzęt elektroniczny zazwyczaj słabo reaguje na kontakt z wodą i wszelkiego rodzaju wilgocią, nawet odłożenie na podłogę niesie wiele komplikacji. Oczywiście to za mało żeby książki przetrwały, jednak mam nadzieję że pisana forma nie zaginie i będzie nasz cieszyła jeszcze przez wiele lat. Osobiście również bardzo lubię czytać gazety, wynika to po pierwsze z chęci zdobywania informacji a o po drugie w dużej mierze z tego, że mam mało czasu a jest to dość krótkie do czytania. Samo czytanie w życiu człowieka jest niezmiernie ważnym elementem i kształci lub podtrzymuje naszej informacje z zakresu gramatyki i interpunkcji.