Podgatunki anime.


Anime tworzy niemalże takie same gatunki jak tradycyjne filmy. Jednakże cechuje się tym iż powstaje wiele podgatunków, które kierowane są do określonej grupy odbiorców. W tych gatunkach według specyfiki, występują określone postacie. Mogą to być dzieci, mali chłopcy, małe dziewczynki, mogą to być mali bohaterowie lub też magiczne nastolatki.

Bardzo często pojawiają się również drużyny anime czy też bohaterowie w innych światów, lub też roboty. Każda z tych pod kategorii przeznaczona jest dla określonej grupy osób, kobiet, mężczyzn, dzieci, chłopców, dziewczynek, czy fanów typowego kierunku. Bohaterowie tych podgatunków mają bardzo często cechy szczególne. Dla przykładu wizerunek chłopca jest bardzo podobny do kobiety, mają ciało prawie nie umięśnione i chude, często nazywani są pięknymi chłopcami. Postacie takie możemy znaleźć w produkcjach takich jak Angel no Ceres lub też Pleas Save My Earth. Tak jak i piękny chłopak występuje w anime tak występuje piękna dziewczyna. Postacie te występują niemalże w każdym anime.

Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci anime. Występują one zarówno w filmach dla dzieci jak i filmach dla dorosłych. W filmach przeznaczonych dla dorosłych widnieją w scenach erotycznych. Bardzo popularnym filmem anime z tymi postaciami są Czarodziejki z Księżyca. Niezwykle popularne w anime dla dzieci są zwierzęta. Zwierzęta w anime nazywane są kemono i posiadają bardzo często ludzkie cechy bądź też zachowują się jak ludzie. Bardzo często maja duże znaczenie w anime i oddziałują bezpośrednio na fabułę filmu. Istnieje również cała masa innych postaci jak dla przykładu tsukkome i boke którzy służą w anime za postacie komiczne raczej o małej inteligencji. Postacie nazywane shinigami to postacie o ciemnym charakterze i ukazujące śmierć.

Tsundere to postacie dziwne i raczej trzymające się z daleka od innych osób. Stoją przeważnie na uboczu i w miarę fabuły coraz bardziej stają się widoczne. Tak duże zróżnicowanie postaci w anime, powoduje to iż ta japońska sztuka staje się niezwykle popularna.

Jaką wybrać sztukę Japonii.

Japonia to kraj, który popularyzuje swoją sztukę i tradycję na całym świecie. Popularnością japońskich sztuk nie jest reklama ale ich oryginalność i to iż są wyjątkowe. Duża popularnością są sztuki, które wprowadzają w nasze życie harmonię i porządek, a przy tym stają się bardzo popularne. Jedną z takich japońskich tradycji może być sztuka hodowania drzewek zwana bonsai. Bonsai to niezwykle ciekawa sztuka, polega ona na hodowaniu tradycyjnych drzew w formie zminiaturyzowanej. Służą do tego specjalne doniczki które nie pozwalają się drzewu rozrosnąć. Dodatkowo specjalnie przycinanie powoduje iż drzewko zachowuje kształty według przypisanych zasad. Dobrze wyhodowane bonsai jest niezwykle cenione i może stać się cennym eksponatem. Bonsai służy przede wszystkim do zdobienia mieszkań bądź ogrodów. Inna sztuką zajmującą się układaniem kwiatów jest ikebana.

Sztuka ta polega na układania kwiatów według harmonii. Jest to wyjątkowo piękna i kolorowa sztuka japońska, która zdobyła szczególne zainteresowanie w śród kobie. Japonia to także zabawa z kartkami papieru. Ta ciekawa sztuka japońska zwana jest origami i polega na składaniu kartek w taki sposób aby uzyskać różnorodne kształty. Sztuka ta wymaga wielu ćwiczeń i wprawy aby wykonywać bardziej zaawansowane układanki. Jest to niewątpliwie, ciekawa sztuka propagowana szeroko również w śród dzieci. Innym bardzo ciekawym kierunkiem w Japonii jest manga. Sztuka rysowania postaci, a w Europie i na świecie znana pod pojęciem komiksu.

Manga to przeważnie zbiór krótkich historyjek. O ostatnich latach stała się niesłychanie popularna ze względu na wyrazistość swoich postaci. Manga jest także bratem anime, które w skrócie bardzo często przenosi te bajki na ekrany filmów. Anime jest inspiracją i obecnie bardzo popularnym kierunkiem w Japonii.

Bardzo często służy do promowania tego kraju w śród najmłodszych. Japonia to kraj wielu ciekawych tradycji wartych poznania. Szczególnie dla tych którzy cenią sobie połączenia harmonii, tradycji z nowoczesnością.

Popularne gatunki w anime.


Anime cechuje się tym iż ma w sobie wiele popularnych gatunków, które znalazły milionów fanów. Ta szybko rozprzestrzeniająca się sztuka japońskiej animacji, dociera niemal do każdego dzięki swojej różnorodności. Jednym z popularnych gatunków anime jest cyberpunk. Jest to nic innego jak gatunek science – fiction, poruszający daleką przyszłość.

Filmy anime tworzone w tym klimacie bardzo często pokazują zniszczoną przyszłość i ciągła walkę o partyzantów o wolność i demokratyczną władze. Miasta przeważnie są zniszczone i rządzą w nich gangi a sama przyszłość nie rysuje się ciekawie. To niewątpliwie mroczne klimaty i bliska interpretacja teraźniejszości pozwalają na zainteresowanie widzów tym tematem. Innym bardzo ciekawym gatunkiem jest horror.

Horrory w Japonii są bardzo popularne i często opierają się na ludowych wierzeniach bądź też baśniach i legendach. Japońskie horrory anime opierają się przeważnie na jednej postaci, upiorze, który powraca z zaświatów by dokonać zemsty i w końcu zaznać spokoju. Horrory te stały się niezwykle popularne, co zawdzięczać możemy anime. Wiele krajów decyduje się na tworzenie podobnych tytułów anime bądź też nawet filmów pełno metrażowych. W odróżnieniu do filmów produkcji amerykańskiej, japońskie horrory nie są nacechowane scenami przemocy i krwistymi momentami. Filmy te opierają się przeważnie na strachu i bardzo dobrze budują napięcie. Inną bardzo ciekawą kategorią filmów anime są mech. Filmy te są bardzo popularne i dotykają niedalekiej przeszłości. Głównymi bohaterami tych animacji są roboty o nazwie mech. Mechy są sterowane przez ludzi i zachowują się niemalże jak ludzie. Często uzbrojone są w cały arsenał broni i mogą przybierać różne kształty.

Bardzo popularnymi serialami z mechami były Macross oraz serial Gundam. Jak widać tematyka anime jest bardzo różnorodna i niemalże każdy może znaleźć coś dla siebie. Dlatego też anime stało się tak popularne, ponieważ propaguje kilka gałęzi i rodzajów filmów. Od najpopularniejszych tematyk do całkowicie niszowych czy wręcz tematyk, które powstały w czasie produkcji anime.

Nurty artystyczne

W początkach lat sześćdziesiątych artystów opanowało poszukiwanie wielkich wrażeń spowodowanych wyłącznie odpowiednim zestawieniem barw oraz form. Były to nowe nurty artystyczne.
Taki charakter mają prace „Nowych Realistów”, którzy połączyli świat sztuki z realnym światem przedmiotów. Jeden z nich, Yves Klein, stososował w swoich obrazach różnego rodzaju obiekty, np. gąbki, które integrował ze sobą za pomocą identycznego koloru. Zyskał sławę głównie dzięki swoim antropometriom. W jego sztuce kobiety pomalowane na niebiesko tarzają się w płótnach rozłożonych na podłodze. W ten sposób uzyskiwał pewne spojrzenie na rzeczywistość, choć z rzeczywistością niewiele miało wspólnego. Realizm i wyższy przekaz zawierają jego wielkie dzieła monochromatyczne.
Zasada realności przybrała skrajne rozmiary u innego artysty, Lucia Fontany. Artysta, jednej ze swych prac, zamiast namalować swoją wizję, wziął nóż i pociął płótno. Obraz nazwał „Koncepcja przestrzeni, oczekiwanie”. Ostatecznie artyści zrezygnowali z malarstwa, które wydawało im się podejrzane i niewnoszące nic nowego do sztuki, a zarazem jest nieprawdziwe – stwarza wrażenie iluzji i fałszu jako nurt artystyczny.

Japonia i jej sztuka.

Japonia to bardzo ciekawy kraj i inspirujący. Pomimo tego iż była pod wpływem Chin zdołała wytworzyć sobie własny styl i kulturę. Kraj ten nazywany jest również krajem kwitnącej wiśni bądź też krajem wschodzącego słońca. W tradycyjnych wsiach japońskich domy zrobione są z drewna bądź też gliny, kryte dachówkami. System budowania domów  w środku jest bardzo ciekawy i zasługuję na uwagę. Ściany działo bardzo często zrobione są z papieru lub drewna i można je bardzo łatwo przestawiać. Domy w Japonii posiadają bardzo dużo wejść, gdyż lato jest tam gorące i suche, a taki system pozwala zachować odpowiednią cyrkulację powietrza. Japonia bardzo duża uwagę przykłada do jedzenia. Jedzenie w Japonii ma wieko  tradycje i jest bardzo zdrowe oraz pełne w substancje odżywcze. Japończycy bardzo cenią sobie swoją kulturę i święta. Poświęcają wiele czasu na rozwój osobisty i praktykowanie swojego hobby. Bardzo popularna w Japonii jest sztuka układaniu kwiatów zwana ikebana.

Jest to bardzo ciekawa sztuka, w której ważne jest ułożenie kwiatów, liści i dobra kompozycja z wazonem. Sztuka ta dała również początek i inspiracje do rozwijania innych dziedzin jak sztukę układania kamieni. Inna bardzo znaną sztuką japońską jest origami. Sztuka ta polega na składaniu papieru w przeróżne formy, często zwierzęta. Papier przeznaczony do tego celu, nie może być nacinany, klejony czy też zdobiony. Jest to bardzo popularna sztuka japońska na całym świecie. Japonia to także piękna sztuka plastyczna, która odzwierciedla się w rysunkach zwanych manga. Dziś manga jest znana na całym świecie jako komiks. Inna najbardziej popularną sztuką Japonii jest anime. Filmy animowane tworzone w Japonii są bardzo istotne i niezwykle popularne. Dla wielu Japończyków manga znaczy bardzo wiele. Dzisiaj jest tak samo popularna jak origami, ikebana czy bonsai, sztuka hodowanie drzewek w płaskich doniczkach. Japonia to kraj starych tradycji i niesamowitej kultury, która rozprzestrzenia się na cały świat.

Freski

Obok istniejących wielu technik malarskich nie możemy zapomnieć o prawie zaginionej, ale niezmiernie cennej, malarstwie freskowym. Nazwa pochodzi od włoskiego słowa fresco (świeży), czyli malowidło musi być położone na świeżo otynkowaną ścianę, gdyż tylko wtedy daje to gwarancję trwałości dzieła. Malowanie fresków jest bardzo ciężką i żmudną pracą i wymaga długich przygotowań samego tynku pod malowidło, a jednocześnie malarz musi być mistrzem, człowiekiem bardzo dokładnym i cierpliwym. Tą techniką namalowano arcydzieła renesansu.
Freski malowano już w starożytności, do dziś zachowały się nieliczne fragmenty, które prawdopodobnie wykonano tą techniką, bądź podobną. Znajdują się one na Krecie. Były ozdobą ścian i podłóg pałaców. Do dziś są świadectwem wysokiego poziomu sztuki kreteńskiej. Przedstawiają zwierzęta, pejzaż, ludzi oraz uroczystości świeckie i religijne. Malowidło z Knossos to jedno z najwcześniej namalowanych obrazów ściennych i nazywane jest „Zbierający krokusy”.

Gdzie znajdziemy anime.


W raz z popularyzacją anime powstawało wiele nowych pomysłów i sposobów wykorzystania anime do innych celów. Tak jak to dzieje się z każdym popularnym produktem tak i anime zostało wykorzystywane do produkcji i promocji wielu innych produktów. Anime samo w sobie jest produktem, który nie trzeba reklamować.

Wystarczy spojrzeć do internetu i wpisać w wyszukiwarkę słowo anime, a wyskoczy nam kilkanaście tysięcy stron, dotyczące tego tematu. Anime staje się bowiem pomału pewną kulturą, która gromadzi miliony fanów na całym świecie. Wiele przedsiębiorczych osób zauważyło ten fakt i zaczęło wykorzystywać anime do zrobienia pieniędzy.

Wiele popularnych bajek anime, przeznaczonych dla tych najmniejszych osobników ma swoje odpowiedniki w zabawkach, figurkach, kartach czy ubraniach i butach. Bardzo popularne staje się przenoszenie filmów anime do gier komputerowych, które cieszą się równie duża popularnością. Na podstawie anime powstaje wiele komiksów zwane popularnie manga jak również wiele książek czy albumów, a nawet specjalnych kolekcji. Anime wykorzystywane jest do promowanie produktów spożywczych, przemysłowych czy też produktów finansowych.

Seriale anime, które zdobyły ogromną popularność stały się początkiem filmów pełno metrażowych, które odnosiły jeszcze większą popularność. Wiele współczesnych producentów bajek bardzo często inspiruje się filmami anime i wcale się tym nie kryje. Idąc dalej znajdziemy na pewno tradycyjne filmy, które wiele zaciągały z filmów anime. Anime stało się inspiracją dla wielu twórców w wielu dziedzinach. Dziś otacza nas niemal wszędzie, jest w naszych telewizorach, komputerach, ubraniach, naczyniach, zabawkach i grach komputerowych. Znajdziemy też ją w naszych telefonach gdzie w Japonii jest szczególnie popularna. Możemy mieć ją w postaci tapety lub też animowanych esemesów. Bardzo często pojawia się wiele gier komputerowych opartych na anime. I nic w tym dziwnego, że produkt ten przeżywa taki boom. Jest to normalna koleją rzeczy iż to co popularne staje się jeszcze bardziej popularne i tak jest w przypadku anime.

Jak anime stało się popularne.

Animacja wzięła swoje początki we Francji. To stamtąd trafiła ona do Japonii gdzie odniosła swoje pierwsze sukcesy, jeszcze  przed drugą wojną światową. Niestety druga wojna światowa zatrzymała rozwój anime na bardzo długo. Japońskie anime długo nie mogło przebić się na rynek, ze względu na popularność filmów ze Stanów Zjednoczonych. Dopiero lata dziewięćdziesiąte za sprawą mangi stały się dla anime momentem do wybicia. Anime wiele swoim popularnych filmach wzorowała na postaciach z komiksów manga. Tym samym jej postacie stały się bardzo charakterystyczne. Główną cecha postaci anime były duże oczy, które ukazywały emocje bohatera. Twarz przeważnie większa proporcjonalnie od ciała, włosy przeważnie ciemne.

Bohaterowie w anime zachowywali się bardzo spontanicznie, czasami wręcz głupkowato. Anime, w krótkim czasie zapanowała nad telewizorami niemalże całego świata. Stała się bardzo oglądalna i popularna. Co spowodowało taką popularność anime? Przede wszystkim to iż anime docierało do szerokiego grona odbiorców. Anim produkowane było na szeroką skalę, dzięki czemu trafiało w gusta wielu klientów. Bardzo często anime dotykało ludzi codziennego życia i ich sytuacji. Anime jest nie tylko bają ale też opowieścią o życiu, problemach, o dorastaniu i dojrzewaniu, a także o starości.

Anime też bardzo często jest gatunkiem z rodziny fantastycznej. Anime bardzo często pokazywana jest w świecie cyber punka. Nieodzowną częścią tego świata jest daleka przyszłość i ciągłe walki o wolność i panowanie nad światem. Bardzo charakterystyczne dla anime stała się wszelka robotyka oraz popularne mechy, w które wcielają się ludzie. Anime to także świat magii i niewyjaśnionych zdarzeń. Dlatego anime jest tak popularna bo możemy znaleźć w niej zawsze coś dla siebie, coś co pozwoli wejść choć na w chwile w swój ulubiony świat. W odróżnieniu do bajek, anime jest wyjątkowo poważnie odbierana i jest to też zapewne duży plus tej produkcji. Styl w jakim jest produkowana pozwala na uwierzenie tego iż dzieje się to naprawdę.

Anime dla dzieci.

Dzieci potrzebują wielu rozrywek, szczególnym upodobaniem cieszą się bajki inaczej zwane filmami animowanymi. Duża popularność na całym świecie zdobywają filmy animowane z Japonii, popularnie zwane anime. Pierwsze filmy anime powstały już w latach trzydziestych, a zdobyły największą popularność w latach dziewięćdziesiątych.

Choć anime w dużej mierze kierowane jest do młodzieży i dorosłych istnieje także anime dla najmłodszych. Anime dla najmłodszych to przeważnie bajki bardzo kolorowe z super bohaterami w roli głównej. Należy tutaj tez rozróżnić iż istnieje anime przeznaczone dla młodych chłopców i młodych dziewczyn. Dla chłopców produkuje się anime w których istnieje przeważnie walka dobra ze złem. Popularne są anime z super bohaterami, którzy opiekują się społecznością i światem. Niekiedy bohaterowie ci stają się tak popularni iż wykorzystywani są do produkcji zabawek dla dzieci czy też ubrań. Jednym z bardzo znanych i popularnych anime dla dzieci jest Pokemon lub też Dragon Ball. Są to bajki gdzie super bohaterowie o specjalnych zdolnościach walczą z wrogami.

Bardzo popularną bajka na świecie jest produkcji amerykańskiej, opartej na produkcji japońskiej Power Rangers o grupie nastoletnich bohaterów walczących z kosmitami. Tak jak i dla młodych chłopców tak i dla dziewczynek powstają filmy anime. Filmy anime przeznaczone dla dziewczyn to przede wszystkim filmy o czarodziejkach i magicznych zdolnościach młodych dziewczyn. Bardzo popularną serią anime o magicznych dziewczynach są Czarodziejki z Księżyca. Jest to anime opowiadające o losach zwykłych dziewczyn obdarzonych czarodziejską mocą. Od tej pory dziewczyny te muszą stawiać czoła złu i pomagać innym. Filmy anime dla dzieci są bardzo popularne. Produkowane seriale mogą mieć nawet setki odcinków. Na ogół puszczane są w publicznej telewizji dzięki czemu niemal każdy ma do nich dostęp.  Filmy anime są nie tylko popularne w Japonii ale także na całym świecie. Wiele innych filmów animowanych dzisiejszych wzoruje się na filmach anime.

Kubizm


Równolegle do innych kierunków przełomu XIX i XX wieku rozwijał się kubizm. Styl ten zakładał definiowanie rzeczywistości za pomocą geometryzacji form przy całkowitym odrzuceniu perspektywy.
Kubiści malowali świat za pomocą stożków, kul i walców. Początkowo eksperymentowali głównie na obrazach przedstawiających martwą naturę. Przedmioty, mimo widoczności z jednej strony, ujmowali w swych pracach w widokach z wielu stron, co nazwano sposobem analitycznym. Dzięki temu, w dość specyficzny sposób, wprowadzili do malarstwa pojęcie upływającego czasu. Kubiści początkowo nie zwracali uwagę na kolorystykę, ważniejsze było dla nich wydobywanie stereometrycznej struktury przedmiotów. Przekładanie rzeczywistości na język geometrii i wizji malarza jest widoczne w obrazie Georges’a Braque „Kobieta z mandoliną”. Praca przede wszystkim oddziałuje na widza poprzez atrakcyjną kompozycję. Artysta rozłożył kształt kobiety i instrumentu na sześcianu, które następnie przedstawił za pomocą jasnych i ciemnych plan, wzajemnie się przenikających.