Fansub w anime


Anime jest ogromnie popularne i posiada wielu fanów. Fani ci tworzą swoje społeczności. Istnieje wiele klubów fanowskich powiązanych z anime, szczególny rozkwit fanów anime można zauważyć w internecie. Obecnie w Polsce jest kilka prężnie działających serwisów o tematyce anime czy manga. Istnieje także wiele for internetowych, na których można podyskutować o pojawiających się produkcjach anime. Anime to produkcje japońskie, co niewątpliwie komplikuje sytuacje w oglądaniu oryginałów.

Też bardzo często zawodzą dystrybutorzy, którzy zbyt późno wydają znane tytuły anime lub też nie wydaja ich wcale. Dlatego też powstał znany trend który nazywa się fansub. Nazwa ta powstała w śród fanów anime. Fansub to nic innego jak tworzenie przez fanów anime prywatnych tłumaczeń. Powodem tego była ograniczona ilość tytułów w języku rodziny.

Powstawało wiele tłumaczeń, początkowo na kastetach video. Proceder ten nie był zbyt mile widziany gdyż było to jawne piractwo i było to szeroko potępiane oraz budziło wiele kontrowersji. Dzisiaj fansub szerzy się na szeroka skalę. Opiera się głownie na wymianie i darmowej publikacji w internecie. Pomimo wielu kontrowersji jeszcze żaden producent nie walczył o swoje prawa w sądzie. Fani anime bardzo przykładają się do tłumaczonych tekstów, a teksty te stały się bardzo popularne. Prócz standardowych dialogów, fani anime robią przypisy, co bardzo często pozwala zrozumieć innym widzom tematykę filmu. Powstało wiele grup, które dzisiaj zajmują się fansubem niemalże profesjonalnie. Dzięki temu coraz to większa ilość widzów może zostać zarażona tą ciekawą sztuka japońską jaką jest anime. Jest to jeden z przykładów jak bardzo anime stało się popularne na całym świecie i ile pracy wkładają to liczni fani aby móc oglądać coraz to nowsze produkcje. Dziś fansub opiera się na przegrywaniu filmów anime z płyt dvd i zamieszczaniu ich w internecie w kompresowanej wersji.

Należy podkreślić z cała stanowczością iż fansub zabrania sprzedawania filmów, filmy te tłumaczone są pod hasłem od fanów dla fanów anime i zasada ta nie może być zmieniana.

Ekspresjonizm w Niemczech

Wiek XX przyniósł światu wiele wynalazków, które przyczyniały się do rozwoju technologicznego krajów europejskich. Ludzie musieli zacząć przyjmować nowe myślenie, pozbawione ograniczenia i strachu przed nowym. Okazało się, że rzeczywistość to nie tylko rzeczy widzialne dla oka, ale także to, czego nie jesteśmy w stanie dostrzec. Młodzi artyści idąc z duchem czasu, chcieli zerwać z powierzchownym realizmem, ulotnością chwil impresjonistów. Jednak przyspieszenia życia spowodowało wyobcowanie i samotność jednostek, co zauważyło młode pokolenie witając z niedużą euforią nowości, które przynosiły im kolejne dni.
W 1905 roku w Dreźnie grupa młodych malarzy utworzyła front buntujący się przeciwko obowiązującym, sztywnym regułom akademickim, które nie oddawały ducha czasu. Artyści utworzyli ruch nazywany cyganerią. Jednoczenie się w grupy artystyczne było dla malarzy nie tylko pozytywne pod względem estetycznym i poznawczym, ale także uzyskiwali w razie konieczną pomoc jak: udostępnienie pracowni, możliwość wystawienia prac.

Anime to również film

Myśląc o filmach animowanych przeważnie sugerujemy się tym iż są to seriale dla dzieci. Powstało bardzo dużo produkcji pełno metrażowych, które zdobyły ogromną popularność i przyniosły niekiedy ogromny sukces finansowy. Tak też działo się w filmach anime. Powstało bardzo wiele produkcji, które stały się kultowe, zdobyły ogromna popularność oraz przyniosły niesamowite zyski. Jednym z bardzo popularnych pełno metrażowych filmów anime jest film Alkiria. Film ten opowiada o wydarzeniach w Tokio po wybuchu trzeciej wojny światowej.

Obecne Tokio to zniszczone miasto przez ogromny wybuch i będące w wielkim chaosie. W mieście rządzi przestępczość i gangi, a partyzanci nieustannie walczą z opozycją. Jednym z bohaterów jest Tetsuo który pod wpływem wypadku otrzymuje niezwykłe moce. Moce te chce on wykorzystać do odnalezienia osoby o imieniu Akira, która to spowodowała zniszczenie Tokio. Innym  popularnym anime jest Ghost in the Shell.

Film ten rozgrywa się w przestrzeni cyber punkowej. Głowni bohaterowie to ludzie połączeni z robotami. Anime to ma założenie filozoficzne i rozważa na naturą człowieka oraz jego celami w życiu. Głowni bohaterowie toczą walkę nie tylko z przestępczym światem ale także walkę z samym sobą i wewnętrznymi pytaniami.

Anime to wywarło duży wpływ na wielu twórców. Wielu z nich przyznało się do czerpania pomysłów z tego popularnego anime. Do stworzenia tego filmu używano bardzo technologicznych osiągnięć komputerowych i stworzono wiele innowacyjnych scen. Sceny te były inspiracjami dla wielu producentów filmowych. Innym bardzo popularnym anime jest Spirited Away: W krainie bogów. Jest to film pełno metrażowy który powstał w latach 2001. Film ten opowiada losy dziewczynki, która wraz z rodzicami trafia do dziwnego miasteczka. Rodzice jej zostają zamienienie w świnie a sama dziewczynka postanawia pozostać i uratować ich przed śmiercią. Okazuje się w miasteczku tym panuje całkowicie inny świat. Film ten jest jedną z najlepszych produkcji japońskich, która  zdobyła ogromna popularność. Produkcja ta stała się produkcją kultową i jednym z najbardziej kasowych filmów świata.

Reżyserzy polskiego teatru

Spektakl teatralny to nie tylko gra aktorów, którzy są najbardziej dostrzegalni w przedstawieniu, ale również reżyser, którego osoby nie widać. On czuwa nad całokształtem sztuki, spójną całością, grą aktorów, muzyką. Jednym z pierwszych, polskich reżyserów teatralnych był Wojciech Bogusławski. Został dyrektorem Teatru Narodowego w Warszawie, a zarazem spełniał się jednocześnie jako aktor i dramatopisarz. Nadał swoim przedstawieniom charakterystyczny styl. Często wtrącał elementy egzotyczne, charakteryzujące się barwnością, które przepełnione były melodyjnymi piosenkami.
Był twórcą teatru dla mas. Tworzył zrozumiałe sztuki i stosował skromne środki artystyczne, chociaż ze względu na czas jego twórczości, spektakle zawierały ukryte podteksty polityczne. Jego sztuki były lubiane za dynamikę życia i czar. Największe dzieło Bogusławskiego to „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”.

Modern Dance

Dopiero początek XX wieku przyniósł rozwój tańca nowoczesnego. Stało się to dzięki założeniu przez amerykańskie małżeństwo Ruth Saint Denis i Teda Shawn w 1915r. pierwszej szkoły tańca nowoczesnego zwaną Denishawn. W swojej szkole uczyli nie tylko form klasycznych, ale także tańców wschodnich, murzyńskich, niemieckiego tańca wyrazistego, wprowadzali również własne techniki z elementami gimnastyki. Swoje widowiska w Stanach Zjednoczonych prezentowali w różnych stylach: hinduskim, perskim, chińskim, greckim, egipskim oraz indiańskim i meksykańskim.
Kolejnym etapem było założenie przez Teda Shawn zespołu męskiego działającego na starej farmie Jacob’s Pillow już po rozstaniu z żoną. Wtedy także badał specyficzny ruch męski, a efekty tych badań wdrażał z zespołem z Jacob’s Pillow i tam otworzył Akademię Tańca oraz w 1942r. teatr.
Zasłużył się w wyrównaniu rangi tańca męskiego z kobiecym oraz wyszkolił trójkę najważniejszych tancerzy tańca nowoczesnego: Doris Humphrey, Charlesa Weidmana i Marthy Graham.

Super sentai w anime.


Każdy z nas bardzo lubi oglądać filmy z bohaterami i ich niezwykłymi czynami. Staja się oni dla nas niedoścignionym wzorem jeśli posiadają nadludzkie zdolności. Często takie nadludzkie zdolności bohaterowie ci wykorzystują do walki ze złem. Powstało bardzo dużo takich produkcji, są one niezwykle popularne i chętnie oglądane przez widzów.

W filmie możliwe jest już niemal wszystko a bohaterowie posiadają niezwykłe umiejętności co bardzo nas fascynuje. Również anime, pochodzące z Japonii posiada taki gatunek filmów z bohaterami a nazywa się on Super sentai. Super sentai produkowane są przeważnie w formie seriali i opowiadają losy grupy bohaterów którzy mają niezwykłe zdolności. Należy podkreślić iż super sentai przeważnie dotyczy grupy bohaterów. Super sentai w anime wykorzystuje swoje moce do walki ze złem i ochrony świata przed złymi przybyszami. Do walki tej wykorzystują nie tylko swoje nadprzyrodzone moce ale również specjalne urządzenia nie dostępne dla zwykłego śmiertelnika.

Mogą to być miecze, specjalna broń, najnowsze wynalazki lub też popularne w animach roboty – mech. Należy podkreślić iż pierwsi superbohaterowie powstali w USA, jednak Japończycy szybko zaadaptowali ten pomysł tworzą wiele anime o super bohaterach. Jednym z najpopularniejszych anime w Japonii było anime Samurai Sentai Shinkenger o super bohaterach w czterech kolorach. Serial ten wydawany jest od dawna również wersji amerykańskiej pod nazwą Power Rangers. Anime to zdobyło ogromną popularność na całym świecie, również w Polsce. Power Rangers to nic innego jak grupa nastolatków posiadająca niezwykłe umiejętności. Bardzo często od ich wspólnych działań zależy los świata i ich mieszkańców. A anime tym bohaterowie ci posiadają nie tylko super zdolności ale także specjalne kombinezony czy broń do walki z wrogami. Anime z super bohaterami stało się niezwykle popularne w śród młodzieży. Seriale anime wpłynęły znacząco na rozwój gospodarczy, gdyż wiele gałęzi przemysłu zaczęło wzorować się na superbohaterów z anime i produkować wiele produktów z podobiznami, gadżetami czy kubkami.

Magical girls w anime

Anime stało się niezwykle popularne z racji tego iż dociera do wielu osób. Posiada wiele kategorii, w której każdy może coś znaleźć. Dostępne są filmy dla dzieci, dla młodych chłopców o super bohaterach, dla młodzieży, jak również dla dorosłych osób. Ciekawą kategorią filmów anime są filmy dla dziewczyn o bohaterkach, którymi są nastoletnie dziewczyny.

Mowa tutaj szczególnie o dziewczynach, które posiadają niezwykłe moce otrzymane od innych osób bądź też z przedmiotów. Anime takie często nazywane są magical girls, czyli magiczne dziewczyny. Gatunek ten jest niezwykle popularny w anime jak komiksach manga. Dziewczyny te zazwyczaj żyją w zwykłym świecie i prowadzą codzienne życie, jednak gdy trzeba wykorzystują swoje magiczne moce do walki ze złem lub ułatwieniu sobie wielu sytuacji. Jedną z najpopularniejszych anime jest anime o Czarodziejkach z Księżyca. Anime to nadało kierunek wielu późniejszym filmom. Dziewczyny obdarzone czarodziejską mocą obarczone są pewną odpowiedzialnością i muszą ta moc wykorzystywać do wyznaczonych im celów. To jedna z pierwszych anime gdzie młode dziewczyny z racji tego iż posiadają czarodziejską moc muszą dźwigać na sobie odpowiedzialność i obowiązki. Anime to bardzo dokładnie pokazuje iż życie nie jest beztroskie tylko pełne wyborów oraz to jak trudno niekiedy dostosować się do otaczającego nas świata.

Seria anime Czarodziejki z Księżyca zdobyła ogromna popularnością, a jej bohaterki walczące ze złem  i wykorzystujące swoje czarodziejskie moce stały się popularne na całym świecie. Filmy z gatunku czarodziejskie dziewczyny mają swoje specyficzne elementy. Bohaterowie tych anime często walczą w grupie i mogą wykorzystywać do tej walki wielu sprzymierzeńców. Często posługują się magicznymi przedmiotami bądź też magicznymi zwierzętami. Główną bronią bohaterek jest stosowanie zaklęć. Anime te popularne są do dzisiaj. Choć serial anime Czarodziejki z Księżyca zakończył się już powstaje wiele nowych produkcji które wzorują się na tym serialu i również zdobywają ogromną ilość widzów.

Vincent van Gogh

Vincent van Gogh to jeden z najważniejszych prekursorów malarstwa. Lubił samotność, przeszedł z impresjonizmu na obrazy będące zwiastunem ekspresjonizmu. Przez całe życie nie sprzedał ani jednego obrazu, został doceniony dopiero po śmierci. Cała jego twórczość była naznaczona psychiczną i gorączkową siłą tworzenia, przez co wzbudzał i wzbudza nadal duże zainteresowania odbiorców jego sztuki.
Malarz nie malował od dzieciństwa. Dopiero, gdy któregoś dnie potrzebował rozładować napięcie wziął ołówek i zaczął szkicować. Początkowo wzorował się na dziełach Milleta, którego podziwiał. Tematami jego pierwszych samodzielnych szkiców było trudne życie górników i ich ciężka praca. Zawsze inspirowali go ludzie uciemiężenie, w trudnej sytuacji i biedni. Nie tolerował nierówności społecznej, dlatego też tak inspirujące były dla niego dzieła pisarzy: Flauberta i Zoli.
Swoją twórczość podporządkował obawie, że nigdy nie wniesie do malarstwa niczego nowego. Z tego powodu rzucił się w szaleńczy wir poszukiwań inspiracji, nowych technik i nowego spojrzenia na świat.

Mech – gatunek anime

Na świecie istnieje więcej lub mniej gatunków filmów. Wiele z nich jest szczególnie popularne, niektóre praktycznie nie widoczne. Również anime, japońska sztuka animacji, posiada swoje gatunki. Wśród nich są takie tradycyjne jak komedia, akcja, sensacja, dramat czy horror. Innymi bardzo popularnymi gatunkami anime, są filmy fantasy z robotami zwanymi mech. Mech to robot, przeważnie bojowy, który sterowany jest za pomocą pilota umieszczonego w tym robocie. Robot taki to bardzo groźna i bojowa maszyna. Zadaniem mech jest działanie na obszarze wroga bądź też bronienie swojego terytorium. Mech stał się niezwykle popularny w Japonii i często jest wykorzystywany w komiksach manga lub też filmach animowanych, anime. Przedstawione mechy w w anime to często roboty, które są w technologiczny sposób związane ze swoim pilotem. Pilot dosiadający takiego mecha staje się niemalże nim samym, i bardzo często skutki działań odczuwa na własnej skórze. W anime pozwala to na urealnienie i zwiększenie przekazu filmu.

Mech w Japonii po raz pierwszy został narysowany w końcówce latach pięćdziesiątych. Manga ta nosiła nazwę Gigantor. Gdy zauważono jak bardzo wzbudził fascynację został wyprodukowany pierwszy anime który zapoczątkował ten właśnie gatunek. Pierwszy powstały mech nie był jednak sterowany za pomocą pilota a specjalnego panelu, tak więc posiadanie panelu powodowało to iż mecha mógł sterowac każdy. Pierwszym mechem, który pojawił się jako mech sterowany pilotem była seria filmów Mazinger Z. To anime było potem dla wielu twórców podstawą do tworzenia następnych serii i powstawania coraz to nowszych odcinków.  Anime z głównymi rolami mechów stało się szalenie popularne i bardzo często roboty te kojarzone są z właśnie tymi produkcjami. Do dzisiaj powstało wiele seriali i nowych rodzajów mechów, np składanych z kilku innych mechów bądź też zmieniające się w inne pojazdy tak jak słynne już na całym świecie Transformers. Pomimo tego iż były już to roboty myślące, dalej zaliczają się do popularnych mechów z anime.

Stara japońska kultura.


Japonia to specyficzny kraj o ciekawej kulturze. Zadziwić może iż w kraju, który jest jednym z najludniejszych krajów świata, posiada ponad sto dwadzieścia milionów osób, jest najmniejsza na świecie przestępczość. Japończycy bardzo szanują prawo i starają się go przestrzegać.

Tradycja w Japonii ma ogromne znaczenie i jest kultywowana od dawien dawna. Japonia szanuje także niezwykle swoją sztukę i kulturę. W Japonii bardzo kultywowana jest sztuka picia herbaty, która miała ogromne znacznie i wpływ na wiele dziedzin sztuki japońskiej. Ceremonialne picie herbaty jest niezwykle ważne i daje wrażenie estetyczne a nawet filozoficzne. Picie herbaty miało ogromny wpływ na rozwój takiej sztuki jak ikebana czy karesansui. Pierwsza z tych sztuk dotyczy układania kwiatów druga zaś zdobienia ogrodów kamieniami. W Japonii ogromna rolę odgrywa prostota oraz skromność w zdobieniu domu. Innymi bardzo znanymi sztukami japońskimi są sztuki origami, czyli sztuka układania papieru oraz sztuka bonsai.

Origami jest bardzo rozwiniętą sztuką Japonii, która przyszła z Chin i została rozwinięta w Japonii. Stała się bardzo popularna na całym świecie, dzisiaj origami układana jest w wielu krajach, organizowane są specjalne kursy czy szkoły. Jest też bardzo ciekawą sztuką dla dzieci. Sztuka bonsai polega na hodowaniu drzewek w płaskich doniczkach. Płaska doniczka doprowadza do miniaturyzacji prawdziwych drzewek. Odpowiednia opieka oraz przycinanie sprawie, powoduje iż takie drzewka dobrze wyhodowane mogą stać się naprawdę cennymi okazami. Sztuka hodowania drzewek bonsai, nie jest łatwą sztuką i wymaga dużo japońskiej cierpliwości do jej przyswojenia. Japonia to także sztuki plastyczne. Bardzo popularne stały się japońskie rysunki zwane manga. Manga dzisiaj na całym świecie kojarzona jest z komiksami. Charakterystyczne obrazy manga były również inspiracją dla niezwykle ważnej japońskiej sztuki jaką jest anime. Anime to japońskie filmy animowane z postaciami o dużych oczach i ciemnych oczach wyrażające w sposób bezpośredni swoje emocje. Anime jest rozpoznawalne na całym świecie i jest to jedna z najmłodszych japońskich sztuk.