Wariacje anime

Japońskie anime niewątpliwie odniosło ogromny sukces i stało się bardzo popularne na całym świecie. Rozwinięte zostało w wielu krajach i zdobyło rzesze fanów. Jak każdy produkt tak i anime doczekał się różnych wariacji, szczególnie dlatego iż jest to produkt bardzo popularny a co za tym idzie dochodowy. Pojawił się nowy substytut na rynku animacji bardzo przypominający anime Animacje te oparte na postaciach anime zyskały nazwę amerime. Termin ten odnosi się do wszystkich animacji które w jakikolwiek sposób podobne są do animacji japońskich. Szczególnie duża popularność amerime odniosło w ameryce. Pojawiło się tam wiele popularnych seriali które również zyskały fanów w Europie i Japonii.

Wiele osób krytykuje amerime za typowy plagiat i podróbki japońskich animacji. Pomimo tych zarzutów amerime również naśladowane jest przez twórców anime. Wiele popularnych filmów amerime zostało zrobionych w Japonii już jako filmy anime. Inną ciekawą wariacją jest mieszanka anime i magii. Twórcy tworzą komiksy które powstają z popularnych anime. Cała produkcja opiera się na wycięciu kadrów i wydrukowaniu ich w kolorze z doczepionymi specjalnymi chmurkami, w których prowadzony jest dialog. Jest to dosyć popularna forma komiksu i animacji.

Do tworzenia takich komiksów nie koniecznie twórcy posługują się tylko animacją stworzoną w Japonii i według tradycji anime. Te wszelkie pochodne pokazują jak bardzo anime jest popularne i jak bardzo działa na rynek wydawniczy. Niemalże każdy produkt, który jest dochodowy staje się wykorzystywany w inny sposób niż jego oryginalne przeznaczenie. I tak anime można znaleźć niemal wszędzie, na koszulkach drukowane są postacie z anime. Zostały wydane specjalne książki i albumy. Istnieją także gadżety z anime. W przemyśle komputerowy anime znalazło odzwierciedlenie w grach komputerowych. Powstało wiele gier komputerowych na podstawie anime. Anime to także wiele gadżetów na telefony komputerowe tak bardzo teraz popularne. Można je odnaleźć w postaci obrazków, tapet, filmów czy też w postaci prostych gier.

Rokoko

o baroku nastał czas oświecenie. Znów wyrywano się powoli z obrębu religii, znów zaczęto wierzyć w siłę i wartość człowieka. Zwrócono się ku doczesności, ku dobrom materialnym, ku rozumowi i realizmowi.
W rokoku zmieniono repertuar malowanych obrazów. Malarze nie wzorowali się już na stylu Poussina, lecz kierowali się w kierunku zmysłowości Rubensa. Pierwsze przejawy przejścia do nowego gatunku malarstwa można odnaleźć w pracach Watteau, jednego z najwybitniejszych malarzy rokoka. Stworzył on styl, nazywany fetes galantes (wytworna zabawa). Przedstawiał on na swych obrazach przyjemności i rozrywki wytwornego towarzystwa. Utrwalał huczne i wymyślne zabawy swoich zleceniodawców. Jego styl malowania był zbliżony do prac Lorraina, poprzez zamglony sposób oddalania scen czy też wysmakowaną i delikatną kolorystykę. Znanym malarzem tamtego okresu jest również Jean-Honore Fragonard, który uważany jest za jednego z najlepszych ilustratorów obyczajów epoki. Tworzył obrazy lekkie i przyjemne dla oka, a zarazem przedstawiające piękno i miłość.

Klasycyzm

Co jakiś czas, w różnych epokach, wiekach, powracano do najbardziej inspirującego okresu w dziejach cywilizacji, a mianowicie do starożytności. Kiedy po baroku znów powrócono do stawiania rozumu ludzkiego na najwyższym miejscu, artyści na nowo odkrywali styl antyku. Dlatego też kierunek, który on reprezentowali nazwano klasycyzmem.
Kiedy w połowie XVIII wieku odnaleziono pozostałości Troi i Herkulanom, tematyka rzymskiego i greckiego antyku znów powróciła do dzieł wielkich malarzy. Zaczęto potępiać dokonania sztuki barokowej, oszczędzając artystów, którzy nie kochali nowego stylu jak Poussina. Mimo że czerpali wzorce z renesansu i starożytności, sceny, które przedstawiali malarze klasycyzmu są gorzej odbierane niż lekkie dzieła z okresu rokoka. Jednak w ten sposób malarze przygotowali grunt na nadejście nowej epoki, która nastąpiła po rewolucji francuskiej. Wzorce antyku wykorzystywali do przedstawienia współczesnego myślenia i aktualnych poglądów ogólnoświatowych. W klasycyzmie pojawiły się po raz pierwszy cenzura w historii i rozwoju. Wiara chrześcijańska utraciła dawną moc oraz oddziaływanie na społeczeństwo i artystów.

nurt w sztuce

Jednym z malarzy, który wyrwał się ze szponów klasycyzmu, a także odszedł od barokowego stylu malowania był Hiszpan, Francisco Goya. Poszedł on własną drogą, jego nurt w sztuce, a jego twórczość była pełna dramatyzmu, jednakże obejmująca sprawy doczesne i przyziemne.
Francisco de Goya był malarzem rozdartym, gdyż żył w epoce kiedy triumf święcił racjonalizm a zarazem jego kraj chylił się ku upadkowi, przestał być potęgą morską. Pracował oficjalnie jako nadworny artysta, a także portrecista wyższych sfer mieszczańskich. Jednak w swoich pracach często piętnował niesprawiedliwość, jaka spotykała uboższe warstwy.
Goya był fascynującym malarzem, który odgrywał różne role społeczne. Krytykował stosunki polityczne. By to pokazać, stworzył 80 rycin, które przedstawiały temat w sposób satyryczny i karykaturalny. W te sposób chciał potępić zachowania społeczeństwa takie jak głupota, oszustwa i występki. Goya przez całe życie był rozdarty między wygodnym życiem i dbałością o karierę, a buntowniczym postrzeganiem świata, wytykaniem niesprawiedliwości i ludzkich wad. Artysta sprawdzał się także jako malarz nadworny. Swoich dobroczyńców ukazywał tak, by uchwycić oświeceniowy liberalizm i społeczne zaangażowanie książęcej pary.

Stereotypy o anime


Jeśli jakiś produkt staje się popularny w internecie natychmiast można znaleźć o nim wiele informacji. W Polsce jak i na świecie w ostatnich latach bardzo stały się filmy produkcji japońskiej o nazwie anime.

Filmy te maja swoją specyfikę i bardzo wyróżniają się w śród filmów animowanych. Bardzo często filmy anime kojarzymy z krzykliwymi postaciami o dużych oczach, które w beztroski sposób wyrażają swoje emocje. W dodatku bardzo często myli iż filmy anime prezentują wyłącznie postacie o cechach azjatyckich, a jest zupełnie inaczej.

Mało kto wie iż Japonia produkuje wiele filmów animowanych, a każdy film animowany w Japonii to anime. Japończycy stosują ta nazwę do każdego filmu animowanego. Na całym świecie zaś, powstał trend który pod pojęciem anime określa specyficzne filmy japońskie z postaciami o wielkich oczach. Produkcje które powstają na świecie i nawiązują do filmów anime posiadają swój oddzielny termin i nazywane są bardzo często amerime. W Japonii powstało wiele tytułów które w Europie zdobyły ogromną popularność i przez myśl nikomu by nie przeszło, że to właśnie w Japonii – stolicy anime – zostały narysowane. Stwierdzić śmiało można iż anime w Japonii to wszystkie bajki które tam powstają, nawet Pszczółka Maja, która właśnie powstała w kraju sztuki anime. Anime stało się bardzo popularne niewątpliwie ze względu na swoja oryginalność i możliwość dotarcia do szerokiej grupy osób. Filmy anime pokazują wiele z życia człowieka i w ciekawy, czasem bardzo skomplikowany sposób pokazują jego problemy i sposoby rozwiązania. Nie da się ukryć, że niektóre filmy anime są produkowane w sposób komercyjny i celem ich jest zarobić jak najwięcej. Jednak istnieje dużo produkcji, opartych na pasji i próbie przekazania światu to co próbują przekazać ambitne filmy czy też książki. Anime robi to w sposób bardziej dyskretny i delikatny. Nie są to więc tylko bajki, choć większość osób odbiera anime jako głupia bajka. Próbując zwrócić na anime trochę więcej uwagi, na pewno przekonamy się jak dużo jest wartościowych tytułów.

Popularność anime w Polsce


Anime stało się niezwykle popularne w Japonii. Wgryzło się już na stałe w Japońską strukturę i jest nieodzowną częścią Japonii. Co ciekawe w Japonii słowo anime używane jest do wszystkich animacji natomiast poza Japonią, słowo anime używane jest do określania tych specyficznych japońskich animacji. W europie i na całym świecie najpopularniejszą nazwą na określenie animacji jest film animowany. W Polsce anime buduje coraz to większą rzesze fanów. Powstaje wiele stron internetowych, fan klubów.

Natomiast fora internetowe są zapełnione opiniami, postami i wrażeniami na temat anime i japońskiej kultury. Dystrybucja anime przebiega trochę inaczej niż każdego normalnego filmu. Bardzo ważną i istotna rzeczą w anime jest dubbing. Teks ten musi być nagrany przez każdego dystrybutora i nagrany na oryginalną ścieżkę dialogów. Każdy dystrybutor tak może zmodyfikować film anime aby dostosować go do rynku w danym kraju.

Możliwe jest wycięcie tekstów obraźliwych czy też wręcz całych scen. Możliwe jest również modyfikowanie scen. Zmianą również podlegają imiona bohaterów z Japońskich tłumaczy się je na bardziej europejskie. Coraz częściej jednak dystrybutorzy odchodzą od cenzury gdyż rynek wymaga od nich pokazywania oryginalnych wersji anime. W Polsce najbardziej popularne są anime przeznaczone dla dzieci. Największą popularność zdobyły filmy Pokemon oraz Dragon Ball. Bardzo często dystrybutorzy filmy dla dzieci cenzurują, wycinając sceny z przemocą i ranami. Japońskie animacje są tak produkuje się tak aby zachowania i następstwa różnych czynności były jak najbardziej realne. Do polskich kin niewiele trafiło animacji pełno metrażowych, były to jedynie pojedyncze tytuły. Anime w Polsce jest na szeroką skalę rozpowszechniona w internecie. Obecnie w internecie można znaleźć mnóstwo tytułów anime, które są opatrzone tekstami. Niestety jest to łamanie praw dystrybucji i budzi wiele kontrowersji. Jednakże proceder ten jest nadal praktykowany. Można powiedzieć, że dzięki temu nastąpił wzrost popularności anime w Polsce.

Romantyzm we Francji


Po wojnach napoleońskich na tronie francuskim zasiadł Ludwik XVIII, brat króla Francji straconego po rewolucji. Cofnięto zdobycze rewolucji, republika stała się monarchią. Wszystko to przyczyniło się do nowego nurtu zwanego romantyzmem. Był on obecny we wszystkich rodzajach sztuki –poezji, malarstwie, muzyce czy architekturze.
Cechami charakterystycznymi malarstwa, wyróżnionymi na podstawie głównych artystów tego okresu są m.in. bogaty koloryt, intensywny i kontrastowy światłocień, miękki modelunek i dynamiczna kompozycja. Jednym z najważniejszych malarzy francuskich romantyzmu, a zarazem pionierem tego nurtu był Theodore Gericault. W jednym ze swoich obrazów, „Tratwa Meduzy” dobitnie przedstawił cierpienie i śmierć. Jego wizja wywołała skandal, gdyż nikt do tej pory nie ukazał tego tematu w tak straszny i dramatyczny sposób. Malarz nigdy nie przedstawiał scen w sposób statyczny i akademicki, wolał dynamikę, co było zgodne z jego porywczą naturą.

Rodzaje filmów anime.


Anime żyje swoim sztucznym życiem i tworzy swoje własne trendy w dziedzinie filmów. Wiele powstałych produkcji anime można podzielić na trzy kategorie, film, seriale, oraz mini seriale. Filmy tworzone w technice anime są bardzo często krótsze od filmów tradycyjnych i trafiają zazwyczaj do kin bądź też na różnego rodzaju festiwale. Filmy te posiadają bardzo często spory budżet i są zrobione w najlepszej technice. Poprzedzają je ogromne kampanie reklamowe. Stworzone filmy anime pełnometrażowe bardzo często stają się wielkimi produkcjami i przynoszą ogromne dochody. Najpopularniejszym z rodzajów anime są seriale. Seriale posiadają ograniczoną ilość odcinków. Bardzo często seriale połączone są z charakterystyczną dla siebie muzyką i tworzą wokół siebie kult fanów. Seria mogą dotyczyć wielu dziedzin życia i tak jak tradycyjne seriale w telewizji opowiadać o życiu i ludziach. Seriale anime mają dla siebie wiele charakterystycznych cech. Jedną z podstaw seriali jest tak zwany początek który charakteryzuje się swoją muzyką i może przedstawiać wydarzenia z ostatniego odcinka. Drugim charakterystycznym momentem jest tak zwana końcówka, która charakteryzuje się swoją muzyką i często może zapowiadać wydarzenia w następnym odcinku. Seriale anime zdobyły bardzo duża popularność i produkcja ich trwa nieustannie. Inną ważna kategorią są mini seriale. Odcinki ich są bardzo krótkie, a serie mogą sięgać setek a nawet tysiące odcinków. Seriale te produkowane są na bieżąco. Bardzo często puszczane są w telewizji bądź też wydawane na płytach DVD. Bardzo często rekordy odcinków biją animacje przeznaczone dla dzieci. Anime to nie tylko film pełnometrażowy czy też seriale, anime może być również pokazywane w formie teledysków czy też reklam co w Japonii dzieje się bardzo często. Anime stało się kulturą, która w kinematografii próbuje zawładnąć każą dziedziną. I nic w tym złego ponieważ te sympatyczne postacie budzą bardzo duży entuzjazm i są lubiane na całym świecie. Filmy anime są bardzo życiowe lub też zupełnie od życia daleko odbiegające dlatego też zyskały tak duża popularność bo mogą trafić niemal do każdego widza.

kierunki w sztuce


Styl barokowy i inne kierunki w sztuce wzbudzały kontrowersje wśród artystów, którzy najczęściej buntowali się przeciwko normom narzuconym przez Kościół. Nie podobało się niektórym rozmach i monumentalizm w dziełach, które powstawały.
Jednak surowa forma klasycyzmu przejęta przez francuskich malarzy także nie wszystkim odpowiadała. Dlatego też pojawił się malarz, będący w przeciwnym obozie niż Poussin, Paul Rubens. Naśladowcy tego artysty byli nazywani rubensistami, jednak nigdy nie osiągnęli takiego poziomu jak ich mistrz. Styl, który reprezentował to barok flamandzki, zdeklarowany jako antyklasycystyczny. Obrazy Rubensa są nacechowane żywiołową dynamiką, silnymi kontrastami, gdzie istotną rolę odgrywał kolor. Sceny, które przedstawiał, akcentował przez nasycone barwy i energiczne ruchy ciał oraz pełen napięcia układ kompozycyjny. Czerpał inspiracje od różnych artystów, od Michała Anioła przejął budowę oraz rytm obrazu, natomiast od Caravaggia dramaturgię konstrukcji obrazu, a także posługiwanie się światłem, ukazywaniem cieni i półcieni.

Teatr dalekiego Wschodu

Sztuka teatralna Dalekiego Wschodu to przekaz za pomocą symboli, które skrywają się w śpiewie, tańcu, głośnej orientalnej muzyce, gestach, ruchu ciała, akrobacjach, maskach, makijażu, kostiumach itp. Zawiera się w niej sztuka Chin, Japonii i Korei. Celem teatru azjatyckiego jest przekazanie określonej idei w przeciwieństwie do sztuki europejskiej, która realistycznie ukazuje sceny dramatyczne. Są to przedstawienia o charakterze religijnym i tematyką zaczerpniętą z baśni legend i mitów.
Teatr chiński ma kilkutysięczną tradycję. Polega na połączeniu akrobacji, pantomimy i charakterystycznej muzyki a jego ideą jest zjednanie sobie sił nadprzyrodzonych dla spraw ziemskich.
Najdawniejsze są szamańskie tańce uwielbienia, później zaistniał teatr cieni-ok. 300 lat p.n.e. Dramat zaczął się rozwijać za cesarza Xuanzonga (713-756), który założył Cesarską Akademię Teatralną. W X wieku do gry aktorskiej włączono oprócz śpiewu i tańca sceny obrazujące wydarzenia historyczne, co dało początek klasycznemu dramatowi chińskiemu.

Muzyka w filmach anime.

Oglądając wiele filmów na pewno zwracamy uwagę na muzykę. Muzyka w filmach stała się niemal tak istotna jak sam scenariusz. I nic w tym dziwnego, przecież muzyka filmowi towarzyszyła od samego początku istnienia tego gatunku rozrywki. Jeszcze za czasów filmów bez dźwięku, muzyka do prezentowanego filmu była odgrywana na żywo. Muzyka spełnia wiele zadań w filmie, może wzmacniać atmosferę, pogłębiać doznania lub też podkreślać ważne momenty w filmie. Szczególnie w filmach grozy dobra muzyka może dać widzowi jeszcze większą atmosferę. Bardzo często też muzyka ratuje film, krytycy filmowi którzy zwracają uwagę na słaby scenariusz bardzo często wspominają iż muzyka była fantastyczna. Niestety muzyka sama nie uratuje filmu, jest ważnym dodatkiem ale nie może samodzielnie stanowić o istocie filmu. Anime, japońska animacja bardzo popularna na całym świecie, również posiada muzykę w swoich produkcjach.

I wielu to pewnie zdziwi iż muzyka jest ważna w bajkach, przecież doznania jakie człowiek największe czerpie to z animacji. A jednak muzyka w anime stała się bardzo istotnym elementem o czym napiszę za chwilę. To jak ważna jest muzyka do anime, pokazują stworzone kompozycje bardzo często przez popularnych kompozytorów czy piosenkarzy. Muzyka w anime potrzebna jest do stworzenia odpowiedniego klimatu i tak jak w filmie tradycyjnym do nadania odpowiedniego tła akcji. Bardzo często muzyka staje się charakterystyczną częścią filmu. W przypadku seriali jest to wyjątkowo zauważalne, kiedy to muzyka otwiera następny odcinek lub też kończy. Wtedy to prezentowana piosenka kojarzy się z serialowym anime lub też anime z serialową piosenką. Muzyka w filmach anime stała się na tyle popularna iż bardzo często producenci decydują się na wydanie osobnego albumu na którym zawarte są piosenki z anime. Bardzo często wykonawcami tych piosenek są postacie z anime co jeszcze bardziej podnosi wiarygodność tych pięknych animacji. Anime to sztuka sama w sobie, tworzona z wielka pasją i zaangażowaniem twórców.

Anime i manga.

Anime i manga ma ze sobą bardzo wiele wspólnych cech. Oba te gatunki są szeroko propagowane w kraju kwitnącej wiśni – Japonii. Manga to japońskie i odnosi się do rysunków jakie wykonywane są w Japonii od wielu lat. Rysunki w Japonii używane są do zdobienia wielu przedmiotów, ścian czy rycin. Manga to przeważnie rysunek czarno biały, choć oczywiście istnieje też manga kolorowa, szczególnie przeznaczona dla dzieci. Manga to przede wszystkim rysunki w postaci komiksów. Komiksy takie składają się z kilkunastu stron i bardzo często jeden tytuł może przeobrazić się w serię komiksów. Manga z japońską animacją anime, ma bardzo wiele wspólnego. Anime bardzo często korzysta z pomysłów mangi. Jeśli jakikolwiek komiks stanie się popularny, bardzo często przenoszony jest na ekrany Japońskich kin. Manga była rysowana już w dwunastym wieku lecz dopiero po drugiej wojnie światowej nabrała swoją współczesną formę.

Rysunki stały się nowocześniejsze i docierały do każdego. Dzisiaj magna kojarzona jest przede wszystkim z komiksami. Tak jak w krajach zachodu a w szczególności w Stanach Zjednoczonych popularne są komiksy, tak w Japonii popularna jest manga. Mana zdobył jednak ogromną popularność na całym świecie i obecnie komiksy namalowane w ten specyficzny sposób można kupić niemal w każdym kraju. Najważniejszą specyfiką komiksu jest to iż czyta się go od prawej do lewej strony. Manga podobnie jak anime skierowana jest do wielu osób. Dotyka niemal każdej dziedziny życia. Komiksy mangi bardzo często starają pokazać wszystko w sposób bezpośredni dlatego tez przez wiele osób uważane są za komiksy zbyt brutalne bądź też przesycone erotyzmem. Co ciekawe słowo manga używane jest najczęściej przez mieszkańców innych krajów niż Japonia. W Japonii najpopularniejszym słowem do określenia mangi jest właśnie komiks. Manga zaraz po wojnie była duża aspiracją dla twórców anime i niewątpliwie są ze sobą wspólnie powiązane. Wiele komiksów magii po lekkiej modyfikacji zostało wyprodukowane w formie animacji.