Krzysztof Zanussi

Krzysztof Zanussi to znakomity polski reżyser filmowy i teatralny, uznany za intelektualistę polskiego kina, co wyraża się w treści jego filmów. Urodził się w Warszawie 17 czerwca 1939 roku. Swoją dojrzałą edukację zaczął od studiów fizycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Wytrwał na nich cztery lata, po czym stwierdził, że bardziej zajmujące dla niego są sprawy i przeżycia ludzkie niż zjawiska fizyczne. Następnie zaczął naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na wydziale filozofii. Swoją edukację zakończył jednak studiami reżyserskimi w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.
Nauka i przeżycia ze studiów fizycznych miały duży wpływ na charakter jego twórczości reżyserskiej. Jego filmy często przedstawiają młodych naukowców. W swoich dziełach porusza także tematykę poszukiwania sensu życia, do której w dalszym etapie dołącza elementy religijne, co wiąże się z wielkim zaangażowaniem reżysera w sprawy religijne i osobiste poszukiwania.

Monet

Impresjoniści, choć byli nie docenieni przez ówczesny świat, byli dumni z tego, co i jak tworzą. Jednym z przedstawicieli tego nurtu został Claude Monet. Rozwinął on w pełni zasady, którymi powinni kierować się malarze impresjonistyczni.
Monet tworzył między innymi obrazy marynistyczne, w których stosował reguły perspektywy powietrznej i zbieżnej. Nadał przestrzeni własne życie, a uzyskiwał to dzięki odpowiedniej kolorystyce, poszczególne elementy miły swoją przypisaną barwę, bez względu na ogólną tonację obrazu. Na późniejszych obrazach poszedł dalej, podkreślał wszystkie zjawiska świetlne z ogromną siłą. Naturalne światło stało się w jego obrazach także obiektem przedstawienia, które wpływało na inne. Prace Moneta stały się gmatwaniną odcieni barw, które są lekkie, sprawiające wrażenie przejrzystych form.
Monet zachwycały dobrodziejstwa techniki, które zmieniały całkowicie standardy życia społeczeństwa. Dlatego też bardzo często wychodził, zabierał ze sobą sztalugę i malował.

Jak anime zdobywa popularność.


Anime zdobyło na całym świecie niesamowitą popularność. Stała się w wielu krajach kultem i wielką sztuką. Swoje początki zawdzięcza w Japonii gdzie powstały pierwsze filmy anime. Filmy te powstały jeszcze w latach trzydziestych i zdobyły duża popularność. Działania wojenne jednak zatrzymały rozwój w Japonii i prace nad rozwojem anime zostały przerwane. Po wojnie w Japonii, duża popularność zaczęły zdobywać komiksy.

Komiksy zwane manga, stały się inspiracja do powstania nowych filmów anime. Pomimo wielkiej popularności filmów animowanych powstałych w Hollywood , anime pomału i sukcesywnie zdobywało rzeszę fanów. Stawała się coraz bardziej popularna i rozwijała się coraz szybciej. Eksplozja anime nastąpiła w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Anime stała się niezwykle popularna i dochodowa. Popularność w Japonii była tak ogromna, że te animowane filmy stały się podstawą gospodarki, przynosząc milionowe zyski w jenach. Japońskie anime to charakterystyczne filmy animowane, które w specyficzny sposób oddają klimat życia. Postacie w anime są rozpoznawalne na pierwszy rzut oka. Cechuje ich wyłupiaste oczy i często ciemne włosy. Również zachowania postaci są bardzo charakterystyczne, a szczególnie wyrażanie emocji. Emocje w filmach anime są przedstawiane bardzo przesadnie i dotyczą często skrajnych emocji.

Filmy anime zdobyły swoją popularność jeszcze z jednego ważnego powodu, podobnie jak tradycyjne filmy tak i anime posiada swoje gatunki. Anime więc, dociera ze swoim przekazem niemal do każdej jednostki. W filmach anime możemy odnaleźć swoją ulubiona kategorię i może być to dramat, sensacja, horror, romans czy film fantasy. Anime bardzo często kieruje swoje filmy do pewnej grupy osób, robiąc filmy tematyczne. Bardzo często w filmach anime spotkamy się z filmami o charakterze sportowym, magicznym czy społecznym. Anime również nie zapomniało o małych dzieciach, choć filmy te z reguły nie są kierowane do dzieci, powstają jednak anime które są typowymi bajkami. Kto jeszcze nie zainteresował się tą Japońską sztuką animacji, ten nie wie co traci. Anime choć głośno się o niej mówi nie jest takie łatwe do znalezienia a już na pewno nie dobre anime.

Impresjonizm

XIX wiek to dla Paryża wielki rozwój. Miasto stało się nowoczesną metropolią, przyciągającą tłumy w poszukiwaniu pracy. Jednak niosło to ze sobą zagrożenia – Paryż przeobraził się w cuchnące miejsce, zagrożone epidemiami, a także nędzą. W końcu udało się uzdrowić miasto – peryferie przeznaczono dla robotników, gdzie powstawały fabryki, centrum zostało się ośrodkiem życia mieszczańskiego, miejscem rozrywek oraz mekką artystów.
Wielkomiejskie oblicze Paryża stało się dla impresjonistów inspiracją, co utrwalali na swych obrazach. Stworzyli nowy kierunek – impresjonizm. Malowali wszystkie aspekty życia mieszczańskiego, jego ekskluzywne miejsca, bulwary, modne restauracje i kabarety. Nie interesował ich głębszy sens, świat metafizyczne czy problemy społeczne, byli realistami, przedstawiali kolorowy, powierzchowny świat, za którym nic więcej się nie kryło. Tworzyli dla czysto malarskiej satysfakcji i spełnienia.
Impresjonizm to kierunek skupiający się na ulotności chwili, przemijaniu, gry światła.

Anime zamiast bajki


Niegdyś podstawą każdego dziecka była bajka wieczorna, tak zwana wieczorynka. Animacja jeszcze nie była na tyle rozwinięta aby bajki były atrakcyjne. Często dzieciaki musiały zadowolić się prostym teatrzykiem. W Japonii natomiast rozkwitała sztuka animacji zwana anime.

Do polski dotarła dopiero w latach dziewięćdziesiątych i stała się bardzo popularna, nie tylko w śród dzieciaków ale także w śród młodzieży czy nawet dorosłych osób. Anime dotarła niemal do każdego i stała się kulturą. Wśród tych japońskich filmów można znaleźć coś dla każdego, filmy anime dotykają wiele stref z życia człowieka i nie rzadko można znaleźć sobie swojego bohatera. W filmach anime nierzadko spotkamy cechy dramatu, komedii, czy też filmu sensacyjnego. Tak jak filmy tradycyjne tak i anime możemy kategoryzować. Nie musimy jak w przypadku bajek oglądać jedną kategorię filmów dla dzieci, w anime każdy znajdzie coś dla siebie.

Mogą być to filmy anime o charakterze sensacyjnym czy też filmy o charakterze dramatu lub romansu. Bardzo często anime to filmy fantastyczne o robotyce czy też przybyszach z innego kosmosu. Pomimo nacechowania nie realizmem filmy anime bardzo często dotykają codziennego życia i przesłanie mogą mieć bardzo ukryte. Wiele filmów anime pokazuje codzienne życie człowiek borykającego się ze swoimi problemami. Wielu wybitnych reżyserów filmów anime tworzy serialowe sagi, które zdobyły na świecie bardzo duża popularność. Anime w dzisiejszych czasach odbierana jest jako film a nie jako bajka, zdobyła wile fanów i kultura ta wciąż się rozwija w wielu kręgach. Filmy anime stały się nie tylko filmem ale sztuką, szczególnie w Japonii gdzie rynek anime zdobył bardzo duża popularność i stał się jedną z gałęzi gospodarki. Obecnie anime i jej charakterystyczne postacie możemy spotkać wszędzie. Anime stało się pop kulturą ważną dla wielu osób. Warto zainteresować się tą piękną sztuką, która jest w dzisiejszym świecie bardzo ważna, co można zauważyć na przykładzie Japonii, gdzie anime stało się częścią życia Japończyków.

Romantyzm w literaturze

Romantyzm powstał w sztuce jako bunt przeciwko ustalonym normom, sztywnym zasadom życia arystokracji i mieszczaństwa, popularnych w oświeceniu. Nowy kierunek czerpał z haseł Rewolucji Francuskiej.
Romantycy dzieli świat na materialny i duchowy, gdzie bliższy był im ten drugi. Zwracali oni szczególną uwagę na życie wewnętrzne człowieka, poszukując emocji i uczuć oraz indywidualizmu pojedynczej jednostki. W literaturze został stworzony pewien schemat bohatera romantycznego. Był indywidualistą, bardzo wrażliwym, ciągle targanym sprzecznymi emocjami. Buntował się przeciwko codzienności i schematom, walczył w obronie ojczyzny. Najważniejszym uczuciem dla bohatera romantycznego była miłość, najpiękniejsza i potężna, potrafiąca zawładnąć całą duszą i umysłem.
Jedną z najbardziej znanych powieści romantyzmu jest niemieckie dzieło Goethego „Cierpienia młodego Wertera”. Jednak po publikacji tej powieści, wielu młodych ludzi wzięło za wzór głównego bohatera, co spowodowało w Europie falę samobójstw.

Jakie są filmy anime.


Filmy anime w ostatnich latach w Polsce stały się bardzo popularne. Ogląda je niemal każdy. Te japońskie produkcje w wielu wypadkach produkowane do tej pory tradycyjnymi technikami znalazły sobie odbiorców w każdym wieku. Jest to jednak jedna z cech anime, aby filmy były na kierunkowane na każdą możliwą grupę osób. I w ten sposób filmy anime tworzone są dla młodzieży i dorosłych, tworzone są dla kobiet i mężczyzn, a także dla osób starszych. Bardzo często filmy anime dotykają wybranych grup społecznych takich jak biznesmeni, kucharze, pokojówki, sprzątaczki czy taksówkarze, niemal każdego i wszystkich. Japońskie filmy animowane są bardzo specyficzne i szybkie do rozpoznania. Postać cechują przede wszystkim bardzo duże oczy, które wielokrotnie w czasie filmu zmieniają się pod wpływem emocji.

Głowa bardo rzadko zachowuje proporcje i bardzo często jest większa niż tułów. Charakterystyczną cechą japońskich filmów animowanych jest sposób w jaki wyrażane są emocje. W Japonii powstał w tym celu nowy styl, który jest podstawą każdego anime, nazywa się on super deformed. Styl ten w szczególny sposób uwydatnia emocje animowanej postaci, które są bardzo często skrajne. Postać przedstawiona w ten sposób ma bardzo często cechy humorystyczne. Pomimo tego iż obecnie w Japonii wykorzystuje się coraz częściej do produkcji anime techniki komputerowej, obecne filmy nie odeszły koncepcją od oryginałów. Istnieją też twórcy, którzy nadal posługują się technikami tradycyjnymi. Tak jak anime dotyka wiele dziedzin życia tak w anime istnieje wiele gatunków które bardzo często zlewają się ze sobą.

Anime tworzy oddzielną sztukę filmową i tak jak w filmie możemy spotkać się z anime fantastycznymi, anime dramatycznymi czy też anime sensacyjnymi. Jak i tradycyjne filmy anime dotyka również strony erotycznej i powstało wiele, również i w tej kategorii. Jednak większość produkcji zawiera w sobie po trochu z każdego gatunku i jest stworzone dla szerokiego grona odbiorców takich jak dzieci i starsze osoby.

Początki anime we Francji.

Mało kto wie iż początki animacji można doszukiwać się we Francji. To tam Japończycy zainteresowali się sztuką animacji i zaczęli eksperymentować z filmami animacji. Dzieckiem tych eksperymentów były filmy animowane, zwane popularnie w Japonii anime, a nazwa ta osiągnęła popularność na całym świecie. Pierwszy film anime w Japonii powstał już w latach trzydziestych i był wielkim sukcesem. Druga wojna światowa zatrzymała rozwój tej sztuki filmu, do czasu gdy władze Japonii postanowiły wykorzystać anime do działań propagandowych.

W latach powojennych anime została praktycznie zapomniana na rzecz filmów animowanych produkowanych w Stanach Zjednoczonych, w kręgu zainteresowań pojawiły się komiksy zwane manga. To właśnie komiksy po raz drugi stały się inspiracją do tworzenia filmów animowanych i tworzenia tej ciekawej sztuki anime. W Japonii zaczęła tworzyć się nowa sztuka. Sztuka anime była kierowana była przede wszystkim do nastolatków i osób starszych pomimo tego iż anime to tak naprawdę coś na rodzaj bajki. Osadzone jednak bardzo często w dorosłym świecie, ale świecie bardzo fantastycznym, magicznym, całkowicie zmyślonym.

Mimo tego anime bardzo przypadła do gustów dorosłych osób i bardzo szybko nastąpił wzrost jej popularności. Anime stała się nowym nurtem w Japonii i na całym świecie. Przynosiła ogromne dochody, a jej ekspansja szerzyła się niemal na cały świat. Bohaterowie którzy byli przedstawiani w anime często wykazywali zwykłe cechy z którymi identyfikował się niemal każdy dlatego też stała się przez wszystkich bardzo popularna. Te Japońskie animacje do dziś są bardzo popularne i zbierają rzeszę wielu fanów. Stały się symbolem i wielką sztuką do tego stopnia iż anime poruszana jest na studiach. Obecnie Japonia jest powiązana na stałe z anime i stała się jej integralną częścią. Również i w Polsce anime zdobyła bardzo wielką popularność, filmy anime możemy bardzo często oglądać w telewizji, ale najbardziej rozpowszechnione są w internecie gdzie są ogólnie dostępne.

Gatunki anime.

Anime mimo tego iż jest ogólnie pisząc bajką posiada swoje gatunki. Sztuka ta zrodziła się w Japonii i jest rozpowszechniona niemalże na całym świecie. Obecnie w Japonii stanowi ważny nurt kulturalny i jest bardzo dochodowa. Jednak wiele fanów interesuję się anime z racji jej oryginalności i wyjątkowych cech. Anime próbuje dotrzeć do wszystkich dlatego też na kierunkowana jest na wiele osób zarówno młodzież jak i starsze osoby.

Anime jest także na kierunkowana na wiele dziedzin życia tak aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Anime zaliczana do sztuki filmowej posiada swoje odpowiedniki filmu tradycyjnego i tak w anime możemy znaleźć gatunki filmów przygodowych i akcji, są również anime przeznaczone przede wszystkim dla dzieci, dostępne są równie gatunki romansu, horroru, fantastyki dramatu czy nawet erotyzmu.

Bardzo często w anime zauważa się łączenie wielu gatunków w jednym filmie, co bardo utrudnia określenie jednej kategorii. Anime posiada również własna klasyfikację filmów do której należy podchodzić raczej luźno. Bardzo często filmy anime to filmy o konkretnych postaciach i tak możemy rozróżnić filmy anime z młodymi dziewczynami bądź też filmy anime z młodymi chłopcami. Istnieje bardzo dużo anime o robotach czy humanoidach, tak samo bardzo popularne są filmy anime pokazujące walczące o dobro grupy osób lub też anime pokazujące gangi. Nie zapomnijmy też iż w anime mogą pojawić się sceny erotyczne bądź też całe produkcje filmów erotycznych.

Anime zajmuje się również bardzo często określona dziedziną życia i tak powstają bardzo popularne filmy anime dotyczące sporu. Mogą to być anime, które cechują się zainteresowaniem w obszarze piłki nożnej lub też wyścigów samochodowych. Mogą być anime które interesują się modą i całym jej światem, bądź też anime o dorastaniu nastolatków i ich życia w szkole. Anime może pokazać niemal każą sytuacje z naszego życia i utożsamić się niemal z każdym. Bohaterowie anime to często postacie, które mają podobny pogląd do całych mas ludzi dlatego tak często są lubiani i szanowani. Anime stało się wielka kulturą, często oddziałującą na nasze realne życie.